Onko muita, jotka tuntevat olonsa täysin tarpeettomiksi?
Mulla on tämä ongelma. Joku voisi näennäisesti tulkita, että asiani olisi hyvin (opiskelupaikka löytyy, työpaikka löytyy, kavereita löytyy), mutta näin ei ole.
Opiskelut sujuvat rimaa hipoen, duunituloilla eläminen (varsinkin kesällä) on hyvin haastavaa kun työtunteja ei ole tarpeeksi, ja kavereita on, mutta he eivät oo ikinä aktiivisesti yhteydessä. He näkevät vain, jos itse ehdotan sitä, mutta mihinkään pikku illanistujaisiin en ole ikinä ensimmäisten kutsuvieraiden joukossa.
Mutta jotenkin tunnen oloni silti täysin osattomaksi ja tarpeettomaksi tässä maailmassa, vaikka mulla onkin tiettyjä asioita, mitä monilla ei ole, jotka kuitenkin viihtyvät ja kokevat olonsa hyödylliseksi ja tärkeäksi. Tuntuu, että kukaan ei jäisi oikeasti kaipaamaan, jos vaikka menehtyisin äkillisesti tai muuttaisin esim. ulkomaille. Mistä tämä tällainen voisi kummuta?
-M24
Kommentit (4)
Minusta ei ainakaan ole hyötyä kuin korkeintaan pomolle.
Aika monella on tuollaista tai vähän heikomminkin ap. Elä lisää, niin kuitenkin voi tulla eteen paljonkin ihmisiä ja tilanteita, joissa sinua tarvitaan. Olet todella nuori. Nauti siitä ja unelmoi. Elämässä voi tulla varmasti vielä vaikka mitä.
Se tahtoo olla joko niin tai näin. Siitä työn määrästä, joka minulle näin keväisin siunautuu, voisi kuvitella, että olen hyvinkin tärkeä henkilö :) Mutta todellisuudessa varmaan aika helposti korvattavissa.
Ei.