Miksi jotkut eivät jo aloita 4kk kiinteitä antamaan?
ja vastaukseksi ei riitä, että pärjää maidollakin.. Kun mitäs siitä olisi haittaa vaikka antaisikin? menettääkö lapsi jotain, jos antaa tai ei anna?!
Kommentit (9)
säätää kiinteiden kanssa nyt, kun pelkkä imetys 100 kertaa helpompaa? Mulla on näin kesäisin parempaakin tekemistä vauvan kanssa, kun alkaa vääntää soseita. En ymmärrä ihmisiä, jotka saa jotain kiksejä siitä, että työntävät jotain perunaa vauvansa suuhun. Kun kerta suositus on se 6 kuukautta, niin aloitetaan se rutiini sitten silloin.
tuskin on paljoa haittaakaan jos 4 kk antaa mut aina parempi tuo 6 kk
En aloittanu kiinteitä aiemmin, kun en jaksanu. Imetys oli niin helppoa. Poika kasvoi hyvin eikä syönyt kovin usein.
Suurin syy oli kuitenkin se, että en vaan jaksanu kun imetys oli niin vaivatonta.
toki jos alkaa näyttää ettei maitoni riitä, täytyy sit harkita lisäruuan antamista.
-vaippoja vaihdan joka tasa tunti, eihän se mitään haittaa
-aloitan samalla kellon lyömällä 5kk pilttipurkin syöttämisen kun purkin kyljessä näin sanotaan sama 8kk jne
-mitä monimutkaisemmalla tavalla asiat vaan saa hoidettua, niin tehdään ja mitä markkinamiehet ehdottavat niin heitä kannattaa ykkösenä kuunnella
-monessa aivan kehittyneessäkin maassa ei lapselle tuputeta kuin makupaloja ennen YHTÄ ikävuotta!
-Kysymys kuuluu, miksi meillä Suomessa on toisin
-En ole mikään villi luomuhörhöttäjäperhepetikoululaisenimettäjä, vaan ihan tavallinen Espoolainen uraäiti
Olisin mieluusti jatkanut täysimetystä vielä senkin jälkeen, helppouden takia, mutta pakkohan sitä oli pikkuhiljaa alkaa syödä muutakin.
että espoolainen kirjoitetaan pienellä.
piti kirjoittaa ensin Espoosta, mutta seuraan tässä yhdellä silmällä telkkaa niin kirjoittelin mitä sattuu.
ihan sen takia, että lapsen suoli ei ole vielä täysin "kehittinyt".