Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Naiset kertovat: Näin sain sukupuolitaudin

Vierailija
22.05.2019 |

Neljä naista kertoo, kuinka seksi ei äkkiä ollutkaan enää huoletonta ja helppoa, kiitos sukupuolitaudin.
”En voi saada lapsia”
Marin poikaystävä petti Maria tämän parhaan ystävän kanssa. Mari kärsii seurauksista yhä.

”Minulla on ollut aina tapana käydä säännöllisesti sukupuolitautitesteissä. Siksi yllätyin, kun sain gynekologilla tietää, että minulla oli klamydia. Olin ollut vakituisessa parisuhteessa useita vuosia enkä ollut pettänyt. Eksäni kielsi käyneensä vieraissa. Tapahtuma johti kuitenkin eroon. Muutamaa kuukautta myöhemmin kuulin, että poikaystäväni oli pettänyt minua silloisen parhaan ystäväni kanssa. Absurdiksi tilanteen teki, että olin ollut ystäväni henkisenä tukena, kun hänellä todettiin klamydia.

Uskoni sai kovan kolauksen. Mietin, että jos en voi luottaa ystäviini, niin keneen sitten? Kunpa voisin sanoa, että klamydia ei jättänyt jälkiä. Kuusi vuotta myöhemmin asia on kuitenkin yhä mielessäni, sillä se on syy, miksi emme saa nykyisen mieheni kanssa lapsia.

Mari

”Kuka haluaa vaimokseen herpespotilaan?”
Maija kokee tulevaisuutensa olevan pilalla. Hän sai herpeksen mieheltä, joka vakuutti olevansa terve.

”Tapailin toissa vuonna erästä miestä. Eräänä iltana olin hänen luonaan kylässä. Yritimme harrastaa seksiä kondomin kanssa, mutta se vaikeutti miehen suoritusta. Kun olimme maanneet hetken sängyllä, mies työntyi sisääni ilman suojaa. Varmistin, että hänellä ei ollut tauteja. Hän vakuutti olevansa terve.

Noin viikko yhdynnän jälkeen alapäässäni alkoi kutista. Epäilin hiivatulehdusta. Nauroin vielä ystäväni kanssa, että olisi huono tuuri, jos olisin napannut herpeksen. Pian alapääni oli tulessa ja täynnä kirveleviä näppylöitä. Jouduin menemään päivystykseen vappupäivänä. Sain kuulla, että minulla oli herpes. Maailmani särkyi totaalisesti, koska herpeksestä ei voisi päästä eroon.

Pahimmat pelkoni ovat käyneet toteen, sillä olen kärsinyt herpeksestä joka kuukausi, joskus kahdesti. Tulevaisuuteni on pilalla. Lääkkeet ovat kalliita, ja kipu on helvetillinen. Lisäksi minun tulee kertoa jokaiselle seksikumppanilleni, että minulla on herpes. Se tekee elämästäni vaikeaa. Kuka haluaa vaimokseen herpespotilaan?

Toivon yhä, että olisi mahdollista kääntää aikaa taaksepäin ja olla menemättä miehen luo. Olin ennen käyttänyt jopa parisuhteessa kondomia. Tämän ainoan kerran, kun toimin vastoin periaatteitani, sain taudin, joka muistuttaa olemassaolostaan päivittäin.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaisella pitkän linjan panomiehellä ja -naisella on herpes, kondy ja muita vierailevia tähtiä. Tämä on totuus.

Vierailija
2/6 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverin mies kävi Thaimaassa ja toi tuliaisiksi klamydian. Oli entinen mies sen jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi käydä säännöllisesti testeissä jos on vuosia ollut parisuhteessa?

Vierailija
4/6 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiltin miehen puhdasta penistä ei sitten kuitenkaan haluta... :(

Vierailija
5/6 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä lähes kaikilla jotka harrastaa paljon eri kumppaneita on tauteja. Siinä voi naiselta mennä lapsenteko kyky ja kuten tuo yksi kertoi kuka haluaa herpes potilaan vaimokseen

Vierailija
6/6 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän yhdeksän