Miten saa hiljennettyä ihmisen joka utelee liikaa?
Kauhea utelu jatkuvasti, ihan yksityisasioista. Että "paljonko sinulla on ystäviä", "mitä teet vapaa-ajalla", pahimmillaan "aiotko hankkia lapsia". Ja kyse henkilöstä, jolle nämä ei vähääkään kuulu. Sitten kohteliaasti on pakko vastata jotain, mutta ei voi sanoa että ei kuulu sinulle, koska sitten tämä herkkähipiäinen on sekunnissa uhri ja loukkaantuu verisesti.
Kommentit (19)
Vaihda puheenaihetta. Joka kerta. Hitaammankin luulisi ymmärtävän.
Eli joku "työkaveri". Muutenhan voisit sanoa ihan suoraan ajattelematta sen kummempia. Olenko oikeassa?
Jos kyseleee moisia, niin ei liene kovin läheinen. Ghostaa, ignooraa ja anna suuttua. Älä tee muiden ongelmista omia ongelmiasi.
Vierailija kirjoitti:
Eli joku "työkaveri". Muutenhan voisit sanoa ihan suoraan ajattelematta sen kummempia. Olenko oikeassa?
No voi sanoa että ns työkaveri, ei kuitenkaan ihan rinnastettavissa asemassaan minuun. Ei kuitenkaan esimies tai muu johtaja. Tän tarkemmin en viitsi kertoa.
voit sanoa suoraan että olet aika huono kertomaan omista asioistasi mutta mites sulla,onko sulla mitään kivaa harrastusta,kuuntelen mielelläni asioita! Kyllä se siitä kun pääsee kertomaan omiaan.
Vastaa: " Mitä sinä sillä tiedolla teet?"
Sano, että sinulla yhteys vainajiin ja haluat pitää korvasi avoimena heidän lähestymiselleen. Lörpöttely pelästyttää useimmat vainajat. Vain harva heistä osaa lähettää edes tekstiviestiä, koska tuonpuoleisessa kännyköitä ei ole ja yleisöpuhelimissakin on kovat hinnat. Ja mitenkäs vainaja käyttää verkkopankkia kun se on elävillekin vaikeaa.
Mä annan kaikille ymmärtää ettei ole kerta kaikkiaan yhtään mitään elämää, ei mitään kerrottavaa kenellekään vaikka viikonlopusta. Eivät tiedä työpaikan kahvipöydässä minusta mitään, esim. naimisiinmenoaikeista kun eivät tiedä olevan mitään parisuhdettakaan! Tökeröille en halua antaa mitään taivasteltavaa.
Totea utelijalle, että ”sinussa on se ikävä piirre, että päsmäät asioita jotka ei kuulu sulle”. Selkosuomea kohteliaasti. Jos tuosta loukkaantuu niin sitten loukkaantuu.
Tuollaiset totuudentorvet ja tungettilijat vaan hiljentää, ei se muuten lopu.
Kaipaa juoruilutietoa sinusta. Taukohuoneessa on kiva supista ja puhua toisten ihmisten asioista, koska oma elämä on niin mätä. Tää on nähty.
Sanot kohteliaasti, että haluaisit vetää rajan työ- ja yksityiselämän välille ja puhuisit mieluummin vaikka työpaikan asioista tai yhteiskunnallisista asioita näiden asioiden sijaan.
Moni oppii tuon utelevan tyyli muilta kollegoiltaan. Eivät siksi välttämättä tajua ettei se kaikkien mielestä ole soveliasta. Itselle varmaan käynyt näin, kun aloin matkia muita tullakseni sosiaalisemmaksi.
Jospa hän on kiinnostunut sinusta ja haluaa tietää oletko homo. Sen takia kyselee lapsien hankkimisista jne..
Sanot ihan suoraan, että et halua puhua omista asioistasi. Jos tulee jatkokysymyksiä, katsot vain pitkään mitään sanomatta. Pitää olla täysi tampio, jos ei tajua.
Ei tuollaisille kannata sanoa mitään ylimääräistä tai keksiä hätävalheita. Yksinkertainen on kaunista tässäkin tapauksessa.
Tuollaiset ihmiset on aivan karseita! Itse sanon aina suoraan, etten halua puhua asiasta.
Vastaa niin pitkällä ja monimutkaisella tavalla joka ei lopulta anna vastausta mihinkään, että kyllästyy kysymään.
sanot vaan että uteliaisuus ei kuulu sivistykseen
Meidän talossa asuu yksi tuollainen nainen. Kun en koskaan kerro sille mitään, se alkaa sitten kertoa muiden naapureiden tekemisiä. 😂
Antaa ääliön suuttua.