Harkitseeko bloggaajat oikeasti hartaasti yhteistyöjuttunsa vai onko se pelkkää pötypuhetta?Mitä mieltä olette mammat?
Olen törmännyt usein bloggaajiin jotka sanoo että harkitsevat tarkoin mitä mainostaa ... Kuitenkin heidän yhteistyönsä voi usein olla epäeettisten ja heidän arvoihin sopimattomien firmojen kanssa tehtyjä juttuja. Enemmän mua äryttää nämä harkitsen vakaasti yhteistyöni jutut ,kun se että suoraan vaan sanoisi että tää blogi on kaupallinen ja mainostan rahasta ja ilmaisista tuotteista mitä vaan. Miksi ampua itseä edes jalkaan tuolla en mainosta mitään arvojeni vastaista jutulla ?
Esim Mungo Anna mainostaa viinejä vaikka ei edes omien sanojen mukaan juo paljon viiniä...Ja sitten jotkut liittää omat lapset,puolisot ja kaverit noihin mainoksiin,joku yökyläilyjuttu tehdään kaverin kanssa vaan mainoksen takia tai sitten kerrotaan omasta elämästä joku surullinen tarina,eka luet jonkun koskettvan tilityksen ja sitten yhtäkkiä lopussa lukee että hei mene sinne ja sinne ja sieltä saat sitä ja tätä. Vähän siinä menee maku . Onko ne nyyhkytarinat vaan boostina sille räikeälle mainonnalle? Ja onko tuo harkitsen yhteistyökumppanini vaan jargonia lukijoille,ei haluta myöntää omaa rahan ahneutta ja halutaan antaa kuva eettisestä blogista.. On toki oikeasti niitä harkitsee tarkoin yhteistyönsä ,ja ovat esim päivätyössä ja kirjoittavat blogia oikeasti harrastuksesi ja ilolla.
Ikävä sanoa mutta kun bloggaamisesta tulee se ns päätyö niin blogi alkaa kärsimään ja taso tippuu. Siitä tulee väkinäistä puurtamista, ja kaikki elämä nivoutuu sitten sen blogin tuottavuuden ympärille. Ja painotan että mua ei haittaa muutama yhteistyö silloin tällöin . Eniten ärsyttää ne jotka lukeen sen mainospuheen mutta silti tehty tarina jostain anoreksiasta . Haluttu esittää syvällistä bloggaajaa vaikka tarkoitus oli taas vaan mainostaa jotakin. Ja toiset on ne jossa tilanteet lavastettu sen tuotteen ympärille ja sellainen ylihehkutus ja tuote esillä joka kuvassa. Parhain on sellainen missä bloggaaja suoraan kertoo tuotteesta ja sen käyttämisestä, ilman mitään nyyhkytarinoita ja lavastettuja tilanteita. Luuleko bloggaajat oikeasti lukijoita tyhmiksi ?
Osaako kukaan bloggaaja hoitaa blogiaan niin että lukijalle ei tule olo että blogi on yhtä tyrkytystä ja että ne ns henkilökohtaisetkin jutut tuntuu vaan silmälumeelta mainintaa varten ? Haluaako kukaan tehdä blogeja harrastukseksi tai omaksi ilokseen vaan onko kaikilla tavoitus vaan tienata ? Mikä ero on nykyään enää mainostajilla ja bloggaajilla?
Bloggaaja = mainostaja. Voisi pistää vaikka nykysuomen sanakirjaan.
Ainakin ns. ammattibloggaajat, eli jotka eivät käy muualla töissä ja elävät bloggaamisella, harkitsevat tarkkaan mitä mainostavat. Jos palkkio on liian pieni -> en mainosta, jos korvaus on tarpeeksi iso -> mainostan. Asialla tai tavaralla ei sinänsä ole merkitystä.