Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko päässyt yliopistoon amispohjalta?

Vierailija
05.05.2019 |

Mulla on pohjalla vain liiketalouden perustutkinto (merkonomi) kun sössin nuorena lukio-opinnot masennuksen ja pakko-oireisen häiriön vuoksi. Olen löytänyt opiskelumotivaation vasta nyt 25-vuotiaana. Olen hyvässä työssä, mutta mietin onko minun mahdollista opiskella työn ohella ja mitä.. Sosiaaliala kiinnostaa eniten.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En itse ole ammattikoulu pohjalta yliopistoon haekutunut mutta lähipiirissäni on jokunen heitä, jotka ovat. Mutta yleisemmin sanosin, että  vaikka yliopisto ja korkeakoulu opintojen ohella moni käy töissä, niin kannattaa kuuitenkin huomata, että opiskelu vie ja ottaa aikaa. Riippu tietysti hieman pääaineesta ja mitä opiskelee, tarkoitan vain, että toisinaan harmittaa kun osa -onneksi pieni osa- kuvittelee ja ajattelee, että kun he ovat olleet niin ja niin kauan työelämässä tai kun ovat jo pal-jon vanhempia ja kuulemma elämänkokemukseltaan huomattavsti edellä monia muita niin näiillä perusteilla pitäsi siiten saada hyväkisluettua osa opinnoista, kun jotkut opiskelija tai proffatkaan ei oo koskaan tehny oikeita töitä ja tenttikirjojakin pitäis lukea ja käydä tenttimässä, kun ei arvosteta tota ja tätä käytännön kokemusta.  

Vierailija
2/3 |
05.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän kaks lääkisläistä joilla on amistausta, tietty siellä on useammallakin mutt ne on käyneet myös lukion. Ite L kirjotin mutt veikkaan ett ne amikset pärjää paremmin kun ovat kummiskin päntänneet pääsykokeeseen, itse siis papereilla sisään (toinen ala, ei lääkis!)

Jos sulla sitä motivaatiota on niin totta kai voit päästä, ilmeisesti kuitenkin pienemmässä kiintiössä kun sinne papruilla (+yhteisposteillä) voi hakea vaan lukion arvosanoilla? Mutt jos siellä yliopistossa on sua kiinnostava ala ja haluat sille työllistyä niin ilman muuta haet. Työn ohella opiskelu ei tietenkään mikään ihenteellisin ole, ite en varmasti suostu koulun ohella tekee töitä, jo nyt meinaa tulla hulluks koulujuttujen takia (niin fyysiseltä kuin henkiseltä kantilta, asiat unohtuu ja menkatki muuttunu epäsäännöllisiks stressistä)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen päässyt opiskelemaan yliopistoon pääsykokeiden kautta kahta eri tutkintoa amispohjalta.

Sanoisin ettei ole mahdotota opiskella työn ohella, mutta voi olla hieman haastavaa.

Itse olen ollut päätoiminen opiskelija ja oli melko vaikeaa silti. Lukiosta saa hyvän pohjan opiskelumetodeille ja tottuu esseisiin jne. Amistaustalla niiden opettelussa on alkuun hieman extratyötä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kolme