Onko yli viiden tonnin sopeutumiseläkettä nostava Suvi Linden malliesimerkki kokoomuslaisesta ihmisestä? Edustaako tämä Linden arvoilaan siis kokoomuksen keskivertoäänestäjää?
Talouselämä kertoo entisen kokoomusministerin Suvi Lindénin johtamien yritysten laiminlyöneen tilinpäätösten jättämisen ajallaan jo vuosia. Monet Lindénin johtamista yhtiöistä ovat lehden mukaan useana vuonna laiminlyöneet osakeyhtiöiden velvollisuutta toimittaa kaupparekisteriin jäljennökset tilinpäätöksestä jokaiselta tilikaudelta.
Lehden mukaan Lindén on samaan aikaan nostanut yli 5 000 euron kuukausittaista kansanedustajien sopeutumiseläkettä.
Kommentit (10)
Ja nostaa vielä 2019-2021(2022?)kin, kiitos Paula Risikon (kok).
Kulttuuriministeri Suvi Lindén joutui eroamaan vuonna 2002 hallituksesta, kun hän puolsi tukea golfkentälle, jossa hän itse oli perheineen osakkaana. Hän puolustautui kertomalla, ettei osannut ajatella, että myös golfosake katsotaan sijoitukseksi. Suvi Lindénin ura ei kuitenkaan jupakkaan katkennut. Hän nousi Matti Vanhasen hallitukseen viestintäministeriksi. Tämän jälkeen onkin sopeutumiseläke maistunut naiselle.
Vierailija kirjoitti:
Ja nostaa vielä 2019-2021(2022?)kin, kiitos Paula Risikon (kok).
Mitäs jos sovittais että sopeuttamisrahat tulisi maksaa eduskunnassa olevien puolueiden puoluetuesta?
Vierailija kirjoitti:
Ja nostaa vielä 2019-2021(2022?)kin, kiitos Paula Risikon (kok).
Tämä.
Eikö tämä maailmalla ympäriinsä "töitä" tekevä Linden ole selittänut "työttömyyttään" sillä, että hänelle sopivat työt on pääkaupunkiseudulla jonne hän ei perheellisenä ehdi. Siksi hän tarvii sopeutumiseläkkeen.
Mitenkäs se Ugandassa vienninedistämismatkalla kuollut liikemies?
Vierailija kirjoitti:
Mitenkäs se Ugandassa vienninedistämismatkalla kuollut liikemies?
Taisi tietää liikaa jostakin.
-