Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mies EI VOI OLLA töissä päiväkodissa, koska miehen pitää pystyä elättämään perhe

Elämisen kalleus Suomessa
30.04.2019 |

Se on mies, jonka vastuulla perheen elatus useimmiten on. Ei mies voi lähteä harrastamaan mitään lastenhoitoa, koska jostain pitää saada elantokin.

Käytännössä mies suuntaakin alalle, jossa palkka on about tuplat lastentarhaopettajan palkkaan nähden. Sitten pystyy elättämään sen osa-aikaisen nollatuntisopimuksella olevan lastentarhaopettajavaimonkin.

Menepäs sanomaan vaimolle, että "Alapas pänttäämään pääsykokeisiin ja lue itsesi insinööriksi, niin minä vuorostani kokeilen päiväkotihommia."

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No nyt, kun en enää voi saada lapsia ja on omaakin omaisuutta, olisi varaa olla lastenhoitajamiehen kanssa yhdessä. 

Vierailija
2/6 |
30.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän miehiä, jotka työskentelevät päiväkodissa. Heillä on vaimo ja lapsia.  Jollakin he elävät. Vaimo myös käy todennäköisemmin töissä. Miehen palkka ei elätä koko perhettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai lastentarhanopettajilla mitään nollatuntisopimuksia ole? Korkeintaan ehkä jos on yksityisellä joku kiertävä sijaistaja.

Vierailija
4/6 |
30.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän Suomessa enää ole perheverotusta, eli kaikkien, paitsi rikkaimman prosentin, on käytävä töissä 2 aikuisen toimesta.

Vierailija
5/6 |
30.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on kyllä sumeaa tekstiä. Pakko olla provo.

Vierailija
6/6 |
30.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todella harva nainen tälläkin palstalla haluaa miettiä tulevan ammattinsa tulotasoa. Sitä oikein kehutaan, kuinka raha ei ole tärkeää eikä se saa missään nimessä määrittää tai olla tekijänä ammatinvalinnassa, mikä on todella outoa/erikoista. Silloin on yksinkertaisesti pakko valita mies, joka tienaa ja miehellä taas on huono tilanne, jos EI tienaa, Silloin ei voi perustaa perhettä, jos suurin osa naisista ie edes halua miettiä taloudellisia asioita. 

Itse valitsin ammatin sen mukaan, että siitä saa hyvin rahaa. Koska mahdollisuuksia on niin paljon, ei todellakaan ollut vaikeaa valita alaa, joka kiinnostaa. Olen teknologiapuolella johtavassa asemassa. Tämä mahdollisti minulle sen, ettei miehen tulotasolla ollut merkitystä ja pystyin katsomaan huomattavasti laajemmin ja löytämään itselleni sen täydellisen ehdokkaan. Tällöin tosin naisen pitää myös olla valmis luopumaan siitä "täydellisen äitiyden myytistä" ja antaa esimerkiksi miehen olla hoitovapaat kotona - kuten meillä sekä osallistua kotona omalla tavallaan kotitöihin. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kuusi