Onko kirpputorit pois muodista?
Tavaraa kyllä on, mutta asiakkaita tosi vähän, meni mihin aikaan tahansa ja minä päivänä tahansa. Mielestäni ollut jo vuoden verran tällaista hiljaista.
Kommentit (10)
Tässä on varmaan paljon paikallista vaihtelua. Kävin juuri toissapäivänä kirppiksellä, paljon oli hyvää tavaraa, ja ihmisiä ihan mukavasti liikkeellä.
olisit käynyt tänään Myyrmäkihallin kirppiksellä, niin et ihmettelisi onko pois muodista. Porukkaa on aivan tajuttomasti ja kaikki myyntipaikat näyttivät olevan täynnä.
Täällä on monta kirpparia ja kaikki aina niin täynnä väkeä, ettei meinaa sopia sekaan.
En itse ainakaan oikein itsepalvelukirppareilla enää viihdy juuri siksi että hinnat on nousseet ihan älyttömästi siellä. Ja harvoin on mitään niin hienoa ja tarpeellista että olisin ollut niitä hintoja ollut valmis maksamaan. Parempia löytöjä tekee muualta. Toki fida ja kontti on melko ylihinnoteltuja myös, mutta parempaa tavaraa.
Vaikka ap puhuukin kirppiksestä niin pakko avautua kun katselin mitä tori.fi:ssä on myynnissä. Ja siellä myytiin tavaraa ovh:n hinnalla! Siis ihmisillä ei ole mitään käsitystä siitä että paljonko käytetty tavara saa maksaa. Tiedän sen kun siellä oli parveke kalusteet joista maksoin aikoinaan 50€. Itse myin ne 10€:lla. Tori.fi:ssa joku pyysi sen 50€.
Kirppiksellä menekki on kiinni ihan siitä että koska sinne vie tavaraa, mitkä on kelit ja minkälaista porukkaa siellä käy shoppailemassa just sillä viikolla.
Tammikuussa kun oli hirveät lumisateet melkein joka päivä niin myin 6€:lla koko kuukautena. Mutta viime syyskuussa esim. myin 130€:lla lastenvaatteita.
Nyt vein eilen kaikenlaiselle tavaralle tarkoitetulle kirppikselle monta säkillistä vaatteita ja purkkeja. 18€:lla myin tämän päivän aikana. Luulen että huono menekki johtui poikkeuksellisen lämpimästä päivästä ja siitä että kaupungissa oli sekä pihamessut että tivoli.
Ei kai kirppikset ole mikään varsinainen muotiasia? Meidän perheessä harrastetaan kirppistelyä jo kolmannessa polvessa ja sitten tiedän ihmisiä jotka eivät ilkeä astua edes kirppiksen ovesta sisälle kun käytetyt tavarat yököttää niin paljon.
Kirppareitakin alkaa olla joka korttelissa vähintään yksi, etenkin hieman kauempana keskustasta. Ei kaikille riitä asiakkaita, puuduttavaa kierrellä monta kirpparia päivässä.
Vierailija kirjoitti:
Johtuu varmaan siitä tavaran laadusta. Muistan, kun joskus 2014-2015 kirppareilta löysi oikeasti kalliitakin vaatteita (siis vaatteita, jotka ovat uutena tosi kalliita :D).
Sitten kirppareilla kiertelystä tuli ehkä vähän trendi ja ihmiset varmaan alkoivat varaamaan itselleen pöytiä ja kuskaamaan kaikkea turhaa krääsäänsä sinne oikein olan takaa, koska ajattelivat että nyt kannattaa myydä tavaraa kun kirppareilla on paljon kävijöitä. Tästä sitten on seurannut se, ettei niitä kävijöitä ole enää niin kauheasti.
Tämä. Lisäksi ainakin minuakin inhottaa se, että monilla kirppiksillä myydään ammattimaisesti jotain Kiinasta tilattua krääsää.
Johtuu varmaan siitä tavaran laadusta. Muistan, kun joskus 2014-2015 kirppareilta löysi oikeasti kalliitakin vaatteita (siis vaatteita, jotka ovat uutena tosi kalliita :D).
Sitten kirppareilla kiertelystä tuli ehkä vähän trendi ja ihmiset varmaan alkoivat varaamaan itselleen pöytiä ja kuskaamaan kaikkea turhaa krääsäänsä sinne oikein olan takaa, koska ajattelivat että nyt kannattaa myydä tavaraa kun kirppareilla on paljon kävijöitä. Tästä sitten on seurannut se, ettei niitä kävijöitä ole enää niin kauheasti.