Minkä ikäisenä teidän lapsilla oli viimeiset kaverisynttärit?
Meistä tuntuu, että 9 v voisi olla viimeiset. Miten teillä?
Kommentit (11)
Lapsen oma mielipide vaikuttaa. Meillä lapsi kohta 10-vuotta, ja useampi on jo luokasta pitänyt ne 10-vuotis kaverisynttärit. Myöskin oma lapsi haluaa ne ehdottomasti pitää. Ehkä ne kaverisynttärit tulee muuttamaan muotoa kun lapsi kasvaa. Ei enään kutsuta isoa joukkoa, vaan halutaan juhlistaa yhdessä sen parhaimman kaverin kanssa vaikka menemällä elokuviin. Mutta synttäreiden juhlistamista ei meillä koskaan lopeteta (ei edes aikuisten). Elämässä on kuitenkin suurin osa arkea, joten on aina kiva kutsua ihmisiä kylään ja juhlistaa elämää
Ai, miksi noin nuorena? Meillä esikoinen täyttää viikonloppuna 20v ja on kutsunut lauman kavereitaan kakkukahville 😁😁
Kutosellakin kutsui vielä pari kaveria synttäreitään juhlimaan, ei siellä kyllä mitään leikkejä leikitty ja lahjapusseja jaeltu.
Edelleen juhlii vanhin joka 14-vuotias. Ohjelma on toki hiukan erilainen kun pienempänä. Viimeksi kutsui neljä parasta kaveriaan yökylään. Ja kyllä me aikuisetkin pyritään viettämään kaverisynttäreitä aina kun mahdollista eli samoilla linjoilla olen kolmosen kanssa.
10 v. Sen jälkeen vietti synttäreitään parin parhaimman kaverinsa kanssa esim käymällä leffassa tms.
Vierailija kirjoitti:
Ai, miksi noin nuorena? Meillä esikoinen täyttää viikonloppuna 20v ja on kutsunut lauman kavereitaan kakkukahville 😁😁
Ei välitä olla se "juhlan syy".
Ei halunnut mitään 18- vuotissynttäreitäkään. Vaikka kaveriporukkansa onkin pitkäaikainen, suuri, ja viettävät todella paljon aikaa yhdessä. Ja tykkää kyllä muuten esim. järjestää illanviettoja jne.
1
Hel...ve..tinmoinen homma järjestellä noita ja siivota sen jälkeen joten ei pidetty kun nähtiin mitä se meno oli kavereilla.
Esikoinen täytti viimeksi 14-vuotta ja kaverisynttärit oli. Ne nyt on jo vuosia olleet sellaiset että 1-2 kaveria ja leffaan ja syömään.
Sama meno toisen pojan kanssa eli pari vuotta jo juhlinut yhden kaverin kanssa jossain. Täytti viimeksi 11.
Nyt on ensi viikonloppuna tytön 9-vuotisjuhla ja iso lauma tulossa kavereita.
Tuntuu että pojilla loppuu aiemmin nuo synttäritouhut.
Luulisin että 13-v. vikat isolla porukalla, yläasteella lienee riittää leffa/pizza muutaman läheisimmän kanssa. Kaikki lapseni ovat kyllä juhlaihmisiä, voi olla että jatkavat pidempääkin, vanhin nyt 11v.
9-vuotiaana sanoi itse ettei tarvitse enää ensi vuonna järjestää kaverisynttäreitä. Minä olisin kyllä voinut niitä järjestääkin.