Mitä päälle työhaastatteluun?
Kommentit (8)
Tummat housut ja vaalea kauluspaita. Voi laittaa farkutkin, jos on tarpeeksi siistin näköiset (ei revityt/kuluneen väriset) ja yläosaksi kauluspaita tai paitapusero.
Paitsi jos tarkoitat toimistotyöllä jotain pankki/rahoitusalaa, niin jakkupukukin voi olla tarpeen.
No meidän firmassa on työnhakijalta tavallisesti edellytetty, että päällä on vaatteet.
Olemme vuosien mittaan hylänneet lukuisia työnhakijoita, jotka ovat tulleet työhaastatteluun alasti.
Siis, muista vaatteet!
Jätesäkki, päähän liikennekartio ja kengiksi kumisaappaat. Käsilaukuksi Alkon muovipussi.
Ihan tavallinen toimistotyö, ei pankki/rahoitus/lakiala.
Nykyisessä voi hiihtää vaikka farkuissa, hupparissa ja lenkkareissa.
Ap
Burkha tai vähintään niqab. Positiivista syrjintää. Eikä tarvi edes osata mitään, ei edes suomea.
Entisenä rekrytoijana/työhaastattelijana (toimistotyö) mielestäni tärkein ulkoinen ominaisuus työnhakijassa oli hyvä tuoksu! Eli puhtaat hiukset, puhtaat vaatteet ja vaikka joku mieto hajuvesi. Rennot ja asialliset vaatteet riittivät minulle. Kerran muistan kun työhaastatteluun tuli talvitakkiin pukeutunut mies (kesähelteellä), tukka rasvaisena ja muovipussi kädessä. Haastattelu jäi lyhyeen jo pelkän hajun perusteella.
Jos haet meillä olevaa paikkaa niin push upit vievät sinut pitkälle jos olet hyvännäköinen. Pomolla on silmää naiskauneudelle.