Kauanko suu kipeä hampaan poiston jälkeen?
Multa postettiin poskihammas 5 päivää sitten ja kivut on aivan kamalat eikä helpota yhtään. Koko leukaluu, leukanivel ja viereinen hammas on todella kipeät. Menee 3 kpl päivässä sekä Ibumaxeja että Panacodeja, ja Kefexin kuuri on myös menossa, mutta tuntuu etten pysy siltikään järjissäni.
Kyseessä oli 15 vuotta sitten juurihoidettu sittemmin infektoitunut + haljennut hammas joka siis jouduttiin poistamaan kun ei muuta mahdollisuutta ollut. Hampaassa oli 3 juurta. Nyt kuoppa näyttää kai ihan hyvältä, tummanpunainen ja siisti.
Onko tämä vielä normaalin rajoissa vai lähdenkö ajamaan 250 km päähän päivystykseen?
Kommentit (9)
Minulta poistettiin 3 vuotta sitten viisaudenhammas, joka oli pahasti tulehtunut. Ei ollut kipuja kuin sen poistopäivän, eikä silloinkaan pahasti, selvisin parilla Buranalla.
Soita nyt ainakin ensin sinne päivystykseen ennen kuin lähdet ajamaan.
Ei kuulosta normaalilta. Oisko tullut hermovaurio? Tulehdukseen luulisi antibioottien jo auttaneen.
Lääkäriin tai ainakin soita.
Minulta poistettu useampia takahsmpaita eikä ole tarvinnut montaa Buranaa ottaa.
Mulla poistettiin alkuvuodesta yksi poskihammas. Oli vain sen yhden päivän kipeä ja turvotuskin laski kolmessa päivässä.
Kyllä tuon kanssa pitää jo mennä lääkäriin.
Mulla on poistettu poskihammas takaa ja oli viikon leukaluu kipeä. Ehkä pari päivää jomotteli poistokohtaakin mutta ei kamalaa särkyä kuitenkaan.
Kuulostaa pahalta.
On paksujuurinen poskihammas murjottu irti, eikä kipu 2-3 päivää kauempaa kestänyt.
Voimakas se kipu kyllä oli, en saanut Burana 800mg vahvempaa tavaraa, eikä se riittänyt.
Kipu on kait kohtuu normaalia, vaikka kuoppa olisi punainen ja siisti. Soita kuitenkin päivystykseen.
Itselläni otettiin kuukausi sitten poskihammas pois ja nyt rytäkässä irronnut leukaluunsiru on tunkeutumassa ikenestä läpi.
Miksi et soita sinne päivystykseen?