Pitääkö paikkaansa, että jos syö kaloreita vähemmän kuin kuluttaa, niin paino putoaa?
Olen nyt 3kk laskenu joka aterian kalorit niin tarkkaan kuin pystyn. Ohjeen mukaan voisin syödä normaalilla kulutuksella noin 1500 kaloria/pvä. Treenipäivinä tietty enemmän. Mulla on joka päivä jäänyt kalorit vajaaksi enemmän tai vähemmän noin 500 kalorin verran ja treenipäivinä enemmänkin. Miksi painoni ei kuitenkaan vähene? Treeni on lähinnä 3-4krt viikossa hölkkää/reipasta kävelyä, jossa sykealue 150-160. Myös lihasharjoittelua,mut aika pienesti koska haluan painon ensin alemmas. Mittani ovat 170cm/82kg. Vaatteissa ei tunnu väljyyttä entiseen verrattuna.
Kommentit (9)
Laskutavassa on jotain vikaa, jos noin paljon eroaa laskelmat todellisuudesta. Vähennä syömisiä tai / ja lisää liikuntaa (liikunta tosin kuluttaa yllättävän vähän, keho on niin energiataloudellinen koneisto).
Keski-ikäisen naisen kulutus voi olla yllättävän alhainen. Tuleeko se 10 000- 15 000 askelta päivässä? Jos ei, ei se peruskulutus välttämättä ole kuin sen 1500 kcal päivässä.
Olen syönyt reilut 6 viikkoa 1500-1600 kaloria päivässä ja paino on tippunut 7,5 kiloa. Vaatekoko on pienentynyt melkein kahdella. Proteiinit pidän yli 100g/vrk, hiilareita en välttele vedän puuroaamiaiset ym. Lähtömitat olivat 173/89. En treenaa mutta työni on fyysistä ja päivittäinen kulutus on n. 3000kalorin luokkaa. Mottona on että syön vain puolet kulutuksesta
Tossa Roopessa on jotain todella sympaattista enkä osaa sanoa mistä se tulee... Tuleeko muillekin sama fiilis? Vetoaa ihmisiin.
Vierailija kirjoitti:
Tossa Roopessa on jotain todella sympaattista enkä osaa sanoa mistä se tulee... Tuleeko muillekin sama fiilis? Vetoaa ihmisiin.
Sori, väärä ketju :D
Ei se ihan tarkkaan ottaen pidä paikkaansa. Pitää nimittäin ottaa huomioon mhyös juomansa kalorit.
Ja sitten omaa kulutustaan on mahdottoman vaikea mitata.
Kuinkahan kauan aloittaja on nyt kuuriaan jatkanut? Joku 2 - 4 viikkoa, niin ei välttämättä vielä näy missään.
ei tietenkään pidä naisilla paikkaansa, koska kilpirauhanen,ferritiini,stressi,kiire,väsymys, voit itse jatkaa listaa loputtomiin.
Ja herkutella voi koska harrastaa liikuntaa, kävellen jääkaapille.
Energian yksikkö on joule. Niitäkään ei voi syödä.
Mutta vajaaälyinen olet. Vaaka riittää ainoaksi mittariksi. Se näyttää että et syö vähempää kuin kulutat.
Mitään vajaaälyisen laskutoimituksia ei tarvita.
Punnitsetko ruuat? Käytätkö sovellusta apuna kalorien laskemiseen? Entä oletko juuri lisännyt tehoja liikkumiseen, joskus junnaava paino voi olla lihaksiin alkurasituksessa kertynyttä nestettä?