Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kesätelttailu ja kuumuuden eristäminen

kolmenäiti
16.04.2019 |

Meillä tenavat odottavat innoissaan, että pääsevät telttailemaan takapihalle lumien sulettua pois. Alettiin miettimään millä voisi eristää teltan kuumuutta. Takapihallemme paistaa puolen päivän jälkeen aurinko ja teltan lämpötila nousee tällöin tukalan kuumaksi. Pihalla ei ole varjoisaa kohtaa eikä telttaa saa esim. puiden varjoon tms. Onko olemassa jotain auringonvaloa eristävää kangasta, jonka voisi laittaa teltan päälle?

Kertokaa vinkkejä. :)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

foliohatut

Vierailija
2/3 |
16.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

foliohatut

Se pitäis saada sille teltalle päähän. Eli avaruushuopa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No siis ongelmahan on se, että koska teltta on suljettu tila jossa ilma ei juurikaan vaihdu, niin aurinko lämmittää sen sisäilman ja lämpö jää sinne pussiin samalla lailla kuin kasvihuoneessa. Jos teltasta jättää edes yhden seinän auki, esim. oven niin että sulkee vaan hyönteisverkon mutta ei varsinaista kangasovea, niin tilanne paranee huomattavasti. Tai sitten käyttää laavua tms., ei varsinaista telttaa.

Vastaavasti, jos teltan ylle virittää aurinkosuojan (varsinkin sellaisen, jossa on heijastava pinta ylöspäin) tai ihan vaan pressun, niin se vähentää oleellisesti teltan lämpiämistä, kunhan vaan jättää hieman ilmaa suojan ja teltan väliin ettei laita ihan kiinni toisiinsa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kolme