Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarviin neuvoja ekaa kertaa äänestän

excoree
12.04.2019 |

Onko sillä väliä ketä ps puolelta äänestän? Olin äänestämässä Halla-Ahoa, mutta sehän tulee saamaan eniten ääniä ? Mutta jos taas äänestän jotain joka ei saa tarpeeksi ääniä, niin meneekö se sitten hukkaan?

En tosiaan 12-vuoden aikana koskaan äänestänyt aikasemmin, mutta alkaa jo nälviä tää vihervasemmiston yleistyvät ideologiat politiikassa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ääntenlaskun perusteella puolueet ja vaaliliitot saavat etua yksittäisen ehdokkaan saamista äänistä, vaikka hän ei tulisikaan valituksi vaaleissa. Näin ollen äänestäjä voi äänestää puoluetta tai henkilöä. Puhutaankin puolue- ja henkilövaaleista.

D’Hondtin menetelmä on suhteellisessa listavaalissa käytetty menetelmä, jolla listan saamien äänimäärien perusteella jaetaan paikat listoille. Menetelmä on nimetty keksijänsä, belgialaisen matemaatikon Victor D’Hondtin mukaan.

https://fi.wikipedia.org/wiki/D%E2%80%99Hondtin_menetelm%C3%A4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän neljä