Siis miehen sisko on aivan uskomaton!
Juu tosi idioottimasita. Kuten itsekkin jo älysit.
Kommentit (9)
Oltiin viikonloppuna appivanhemmilla, jossa oli myös mieheni "Villen" sisko "Tuula" perheineen. Tämä sisko möläyttää aina kaikkea törkeää ja on muutenkin aika inhottava, mutta nyt tuli viimeinen niitti!
Villen, Tuulan ja heidän veljensä "Paavon" vanhemmat ovat jo yli 80-vuotiaita. Tuula oli sitten OMILLE VANHEMMILLEEN mennyt sanomaan, että kun he kuolevat, niin "Jaakko" (Tuulan aikuinen poika) saa Tuulan osuuden perinnöstä (vanha omakotitalo), ostaa Ville ja Paavon osuudet (muka tuosta vaan?!) ja kunnostaa vanhasta omakotitalosta oikein loistohuvilan. Oikein ylpeillen tästä puhui meidän kaikkien kuullen.
Siis on naisella pokkaa! Ikinä en etukäteen suunnittelisi mitä teen vanhempieni perinnöllä, enkä ainakaan puhuisi siitä vanhemmilleni. Tuli tosi paha mieli appivanhempien puolesta, olenko nyt aivantyhmä vai tekikö Tuula teidänkin mielestä väärin?
En ymmärrä miksi siitä on niin vaikea puhua, nimittäin tulevasta perinnöstä?
http://www.lakineuvo.fi/lakineuvonet/index.php?option=com_content&task=…
Esimerkiksi isäni aina vitsailee perinnöllään ja sillä, että voimmehan rahapulassa törkätä hänet alas sillalta. Äitini taas miettii päänsä puhki, miten saisi sujautettua rahaa ennen kuolemaa lapsilleen ja toivoo ihan ääneen, että korjaamme aikanaan heidän mökkinsä, kun eivät enää itse jaksa.
jälkipolvia vaalimaan jätettyä perintöä, se on muuten tosi ahdistavaa. Itse olen sanonut lapsilleni myykää talo pois ja jakakaa rahat tasan.
mökkiä ja taloa seisoo homehtumassa riitaisan perikunnan takia? Ja tunnesyistä ei raaskita myydäkään..sinne ne happanee ja rapistuu.
Eli kovaan ääneen puhuttiin että tämä rotisko lähtee sitten heti kun te kupsahdatte ja tilalle tulee Suomen hienoin kartano. Appiukko on kuitenkin omin käsin talon joskus rakentanut, siellä on asunut monta sukupolvea samaan aikaan jne, joten taloakin pitäisi kunnioittaa. Tuula oli suunnilleen purkamassa koko talon ja eikä vain tekemässä pintaremonttia.
Appivanhemmat näyttivät aika kiusaantuneilta, heillä kun ei aina ole kamalan hyvät välit tämän tyttärensä kanssa.
ap
Älä viitsi takertua, kun et tunne tilannetta. Minä haluan se mökin, rakastan sitä paikkaa ja haluan lunastaa veljeni siitä pois. (veli luopuisikin, kun ei kannata yhteisomistuksia) Mitä korjaukseen tulee, niin asia liittyy siihen, että olen monesti painostanut vanhempiani tekemään sille mökille jotain ja he tavallaan siirtävät sen eteenpäin ("tehkää te sitten aikanaan oman makunne mukaan").
jälkipolvia vaalimaan jätettyä perintöä, se on muuten tosi ahdistavaa. Itse olen sanonut lapsilleni myykää talo pois ja jakakaa rahat tasan.
kun appivanhemmistasi aika jättää, saattaa se miehen sisko lamaantua aivan kokonaan ja suuret suunnitelmat kaatuvat.
ehkä Tuula tuntee vanhempansa? Siis esimerkiksi omille vanhimmilleni voisi puhua ihan samalla tavoin, eikä se mitenkään heitä loukkaisi vaan pikemminkin innostuisivat jatkamaan juttua. Itseasiassa puhuvat noin monesti oma-aloitteisestikin. Samoin tiedän muitakin vanhoja ihmisiä, joille perintö ja kuolema ei ole tabu vaan käytännön juttu, joka on olemassa.