Pahimmat ekosyntisi?
Listaan omani: Kissa, 11-vuotias sisäkissa. Asuntoni on liian suuri (90 neliötä kahdelle ihmiselle) ja liian vanhassa kerrostalossa. Syön, jopa joskus harvoin lihaa ja aika usein kalaa. Juon viiniä. Syön juustoja. Yleensäkin syön. Taloutemme ainoa auto on sekin liian vanha. Iäkäs äitini asuu 60 km päässä, ja käyn häntä auttelemassa kyseisellä vanhalla autolla viikottain. Ostan sohvani, patjani ja tekstiilini mieluummin uutena kuin käytettynä. Käyn uimahallissa.
Yritän kuitenkin ostaa luomua ja lähiruokaa, kiinnitän huomiota pakkauksiin ja olen kierrätysnatsi. Enkä ostele mitään huvikseni, jos en nimenomaan kyseistä asiaa tarvitse. Olen ekologinen pyykinpesussa ja pesuaineissa yleensäkin. En harrasta mitään välinelajeja (no, se uimahallihan on kyllä aika iso väline, ja taitaa teatterikin olla aika iso väline...) Käyn töissä bussilla tai pyörällä.
Mites sinä?
Kommentit (15)
Lentelen ympäri maailmaa koska se on kivaa.
Käytän omaa vanhaa autoa työmatkoilla vaikka junallakin pääsisi. Lihaa syön, maitoa laitan kahviin, en viitsi kierrättää muoveja, koska ne pitäisi viedä autolla jonnekin huittiin, asun yksin liian suuressa asunnossa, sähkö on jotain muuta kuin ekoa, sirkkaa en laita lautaselle, enkä härkistä enkä mifua, nyhtökaura on tuntematonta.
Käytän härkistä, vaikka se on typerästi pakattu mustaan muoviin, jota ei voi kierrättää.
Shoppailen vaatteita.
Tästä ois pitänyt tehdä äänestys, missä olis näitä vaihtoehtoja.
Syön lihaa, kierrätän aika kämäsesti jne. Toisaalta en autoile enkä lennä, säästän vettä ja sähköä parhaani mukaan ja käytän kaikki vaatteet, kodintavarat ja elektroniikat loppuun asti ennen kuin ostan uusia. Suosin myös kotimaista ruokaa niin pitkälle kuin lompakko antaa periksi.
-Ei kierrätetä oikeastaan mitään, pantillisia saatetaan viedä pullonkeräykseen
-Lennetään ainakin kaksi kaukolentoa vuodessa, yleensä lisäksi vielä lyhyempiäkin
Tulostan kaiken paperille, koska en tykkää lukea asiakirjoja sähköstä.
Meillä on on kolme lasta, matkustelemme paljon, isossa talossamme on uima-allas, meillä on 2 isomoottorista autoa ja kevytautoja hankitaan sitä mukaa kun nuorisolle tulee ikää.
Syömme kaikki paljon lihaa ja kaukana tuotettua.
Lämmitämme takkaa puilla kun on kylmä... ja olikohan siinä kaikki?
1. Autoilu
2. Lomamatkat lentäen
3. Olen riipppuvainen sähköstä ja kaikki vekottimet on aina käytössä/ latauksessa.
Keksin tekosyitä ajella autolla joskus satojakin kilometrejä.
Kävin esim. Lahden kärkkäiseltä ostamassa emaloidun kupin kun sille oli muka tarvetta ;)
Parisataa kilsaa tuli mittariin. Teen tämmöisiä turhake reissuja jatkuvasti.
En siis vitsaillut, kun yksi päivä sanoin, että lähden ostamaan Tampereelta haarukkaa ;)
Sinccis
Suurin osa tietokoneideni osista on valmistettu Kiinassa.
1. Meillä on auto, ei onneksi syö paljoa bensaa
2. Käydään muutaman vuoden välein ulkomailla lentäen (viimeksi viime syksynä Tokiossa)
3. Syön lihaa ja käytän maitotuotteita. Maitolasillisia ruuan kanssa en juo
4. Käytän suihkugeelejä vaikka palasaippuallakin pärjäisi. Käsisaippuaksi en palaa kuitenkaan huolisi.
Tuontialkoholit, vaikka suomalaistakin viinaa saisi...
Iso asunto, vanha ja tehokas auto, matkustelu, asunnon ylilämmittäminen, runsas lihan syönti ja ties mitä vielä.
Syön basmatiriisiä.