Minulla on tilattu labrat leikkausta varten. Mitä jos olen flunssassa?
Eikö flunssa vääristä tuloksia? Leikkaukseen mennessä olen varmaan kunnossa että sikäli se ei ole este.
Kommentit (7)
Niin, kaipa ne soittaa sairaalasta jos tuloksissa on jotain outoa. Mutta ei suoraan peru leikkaustani?
Vierailija kirjoitti:
Niin, kaipa ne soittaa sairaalasta jos tuloksissa on jotain outoa. Mutta ei suoraan peru leikkaustani?
Jos kokeet on silti ok, niin se ei estä, mutta jos et kerkiä paranee sitten se leikkaus joudutaan siirtää.
Odotin kerran leikkaussaliin lähtöä, kun naapuripedissä olevan naisen luo tuli anestesialääkäri. Hän sanoi naisen kalium- ja natriumarvojen olevan niin pielessä, että nukuttaminen on liian iso riski. Nainen joutui lähtemään kotiin, sai reseptin ja käskyn käydä verikokeissa viikon päästä. Naisella olisi ollut leikkaus samana päivänä.
Kannattaa mainita, että olet flunssassa kun käyt verikokeissa, niin kirjaavat ylös ja lääkäri näkee sen tuloksia katsoessaan. Jos et siis vielä ole käynyt.
Taidan soitta huomenna sairaalaan ja kysyä, voisinko käydä loppuviikosta kun määrätty päivä labroihin olisi 4.4. Kiitos paljon avusta ap
Virusflunssa ei juurikaan muuta labratuloksia. Leukosyytit ja crp saattavat olla karvan verran koholla.