Oletteko ihan oikeasti sitä mieltä, että
tämä 15v kaveri, jota opettaja "tönäisi" toimi ihan oikein?
Ja vain siksi, kun elämässä on sattunut yhtä ja toista, on OIKEUS TOIMIA KUINKA HALUAA.
JA on ihan oikein, että hän selviää rangasituksetta? Huonosti saa käyttäytyä, jos elämä kohlii.........
Kommentit (5)
Onhan tuo videon perusteella ärsyttävän oloinen teini mutta se ei tee opettajan toimista yhtään sen perustellumpia. Ymmärrettäviä ehkä muttei perusteltuja tai oikeita.
No en kyllä ole tuota mieltä. Itselläni on pari vaativaa lasta, joista yksi on jo peruskouluiän yli, mutta tiedän että hän mm on ollut aika ikävä murkku yläasteella. Hänet on jouduttu poistamaan luokasta/ koulusta useita kertoja jne. Hän on uhmannut auktoriteetteja urakalla, ja ihan kaikilla elämän osa-alueilla.
Mielestäni opettajalla pitää olla oikeus poistaa oppilas koulusta/ luokasta tms tilasta, vaikka työntämällä jos tilanne niin vaatii. Oppilas ei saa opettajalla uhitella, olkoon kuinka ankea lapsuus vaan. MUTTA nämä asiat PITÄÄ ns purkaa jälkikäteen, pitää tilanteen rauhoituttua käydä läpi raknetavass ahnegessä syyt ja siitä johtuneet seuraukset. Opettajan erottaminen on väärä viesti, eikä palvele koulua eikä oppilasta itseään.
Oppilaan puolustajat ei nyt ajattele nenäänsäkään asti... jos opettajalta viedään kaikki oikeudet päättää siitä millaista käytöstä koulussa suvaitaan- mikä on tulos? Pitäisikö opettajan jatkoss asoittaa vanhemmille, vartijoille, poliisille kun oppilas pitää poistaa, eikä sana tehoa? Koskea ei saa?? Mitä vanhemmat (tai poliisi tms) sitten tekee? Tarvittaessa vaikka kantaa oppilaan pois?
Opettajalla potää olla oikeus kättää lievimpiä mahdollisia voimakeinoja järjestyksen ylläpitämiseksi koulussa. Sitä ei saa tulkita niin, ettei oppilaaseen muka saisi koskea.
Siis kuka VOI ajatella, että raiskaus on on uhrin vika??? Siis on katsottava peiliin jos kännissä kulkee puistossa minihameessa, niin sehän on oma vika jos tulee raiskatuksi? OMG! Samalla logiikalla voisi ajatella, että seksikkään isot ja terhakat rinnat omistava nainen on itse syyllinen, jos häntä kohdellaan seksistisesti (isoja rintojahan on vaikea peittää).
Tappo, raiskaus jne on aina tekijän vika. Ei tämä ole mikään arkaainen luolayhteiskunta, vaan ihmiset voivat hallita omia viettejään tai mielitekojaan. Vaikka suuttuisin miehelleni aivan järjettömästi ja haluaisin hänet (tunnetasolla siinä hetkessä) tappaa, en häntä tapa. Koska normaali ihminen hallitsee tunteitaan ja viettejään. Piste. Normaali ihminen ei raiskaa seksikkään näköistä naikkosta, vaikka pallit räjähtäisi halusta. Jos nainen ei saa olla kännissä, tai pukeutua minihameeseen ilman raiskauksenpelkoa, niin sehän kertoo vain naisen huonosta ja epätasa-arvoisesta kohtelusta yhteiskunnassa, aivan kuten islamistimaissa.
Tämä on vähän sama juttu kuin että yöllä snakarijonossa saa vittuilla ihmisille ja yöllä saa hortoilla kaatokännissä puistossa minihameessa.... Mutta kyllä siinä melkoisen riskin ottaa.
Jos alkaa uhmaamaan koulun sääntöjä ja räyhää opettajalle, niin on vaarana että siitä seuraa jotain.
Jos laittaa videon nettiin, niin siitäkin voi hieman yllättäviä seurauksia. Julkisuutta ei voi hallita.
Opettajan suoritus oli mielestäni aivan ok, vaikka sen olisi toisin voinut hoitaa vielä vähän siistimmin. Ei todellakaan ollut erottamisen arvoinen teko. Rehtori on takuulla painostettu päätökseensä, ei kukaan järkevä oma-alotteisesti erota määräaikasta opettajaa tuollaisen takia kun lukukautta on pari kuukautta jäljellä. Poliisitutkinnan jälkeen ei vaan olisi tehty uutta määräaikaista sopimusta seuraavaksi vuodeksi, jos poliisi olisi päätynyt siihen että teko oli rikos.