Tom of Finland leffa; kannattaako katsoa?
Reilun puolen tunnin päästä tulee tänään (24.3.2019) telkkarista mainttu leffa. En ole itse sitä nähnyt ja kunse joku vuosi sitten tuli leffteatteri levitykseen, ihmettelin kun sain kummalsita ennakkoluuloisuutta osakseni kun otin työpaikan lounaspöydässä puheeksi, että onko kukaan nähnyt sitä. - Ikäänkuin siitä ei saisi heteromiehenä olla lainkaan kiinostunut. - Miski ei? - Tai miksi se saattaisi kannattaa katsoa?
Kommentit (25)
Näen jo ensi minuuteista, että tulee olemaan kipeetä settiä.
voi sen katsoa jos on homo
muuten ei
Tällastä yle pakottaa sitten katsomaan! Ei varmasti ole ollut tuollaista homoilua missään puskissa jos ei ole nykyäänkään keskellä keskustaa. Uniformu miehiä vielä!
Puhuvat vaan nyky-stadia, ainakin se Toukon siskoa näyttelevä. Ei yhtään uskottavaa.
Käsikirjoittaja olisi rangaistukseksi anaalip*non tarpeessa.
Tomppa oli sotaveteraani, joten käsi lippaan.
Todella kaunis elokuva. Suosittelen lämpimästi katsomaan😊
H1nttien kannattaa, muiden ei. Yle tykkää homottaa.. homotusta tulee 24/7.
Ja taas mennään metsään homoilemaan.. huhhuh sellanen sunnuntai. Kiitti yle.
Vierailija kirjoitti:
Puhuvat vaan nyky-stadia, ainakin se Toukon siskoa näyttelevä. Ei yhtään uskottavaa.
Nykystadilaisena olen kanssasi eri täysin mieltä. Mutta joo, kannattaa katsoa.
Kuivanako ne panee? Oliko tuohon aikaan liukkaria? Oliko pyllyt treenattu maljakoilla isoksi vai miten ne laittaa noin vaan sisään?
En tiedä, mutta pyörii se tuossa taustalla muutenkin.
Katsoin sen päivällä areenasta. Aika hillitty ja kiltti kamarielokuva. Yleisö olisi varmaan odottanut repäisevämpää, aiheen kun ottaa huomioon. Tuossa paljasta pintaa näkyi suunnilleen vain päähenkilön teoksissa.
Muutamassa kohtauksessa hyvää replikointia, mm. sanailu poliisin kanssa, kun virkavalta tyhjentää puistoa homoista olympialaisia varten. Jotenkin tyyliin: "Niin, onko konstaapeli seiväs- vai keihäsmiehiä, vai kenties painin ystävä?" Myös jenkkipoliisit homojen puutarhajuhlissa oli hauska kohtaus.
Vierailija kirjoitti:
voi sen katsoa jos on homo
muuten ei
Pelkäätkö, että homous tarttuu? Vai msitä moinen ennakkoluulosiuus ja tuomitsevuus?
Vierailija kirjoitti:
Tällastä yle pakottaa sitten katsomaan! Ei varmasti ole ollut tuollaista homoilua missään puskissa jos ei ole nykyäänkään keskellä keskustaa. Uniformu miehiä vielä!
Pakottaa? - Ehkä olisi oikeasti hyvä jos joku oikeasti pakottaisi sinutkin laajentamaaan maailman kuvaasi.
Vierailija kirjoitti:
Myös jenkkipoliisit homojen puutarhajuhlissa oli hauska kohtaus.
Tuli mieleen Poliisiopisto-elokuvat tuosta kohtauksesta. Liekö ohjaajalta tarkoituksellista.
Minusta on katsomisen arvoinen. Itseä suretti se kun ohjelmassa kuvataan kuinka vaikeaa seksuaalivähemmistöön kuuluvalla on ollut vielä joitain vuosikymmeniä sitten.
Ja kyllä surettaa nuo jotkut tämän ketjun kommentitkin. Ettehän te heteroseksikohtauksiakaan tuolla lailla arvostelisi.
Up