Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

yksi vuotias vaihtoi tissin lehmänmaitoon lennossa!

Vierailija
05.04.2013 |

Kuinkahan tavallista on, että lapsi ihastuu lehmänmaitoon, niin että tissi jää heti pois, kun saa maistaa purkkimaitoa? Oon imettänyt koko ajan, korvikkeita ei ole juonut ollenkaan. Vuosineuvolassa antoi luvan lehmänmaitoon pikkuhiljaa (hapanmaitotuotteita oltiin jo totuteltu siinä vaiheessa), mutta poika jois vaikka kuinka paljon lehmänmaitoa. Annoin ensin pieniä tilkkoja, mutta muki tyhjeni salamana ja ois juonut lisääkin. Nopeaan lisäsin määriä ja nyt juo melkein pelkästää lehmänmaitoa (ikää 1v 2k). Tissillä on enää vain iltaisin ja joskus harvoin yöllä, jos herää eikä muuten jatka uniaan. En ole huomannut mitään suuria sivuvaikutuksia, mutta toiseen käsitaipeeseen tuli ihottumaläntti, mikä ei ole lähtenyt vieläkään.

Oon siis kyllä tyytyväinen, koska ei mulla ole mitään haluja jatkaa väkisin imetystä, mutta mietin voiko tuosta olla haittaa? Esim. pelottaa se tutkimus, jossa todetaan runsaan lehmänmaidon juomisen liian nuorena olevan yhteydessä diabeteksen puhkeamiseen. Pojalla on vieläpä sukurasite, koska ukkinsa sairastaa ykköstyypin diabetesta. Onko huoleni typerä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voithan sä kuitenkin säännöstellä sitä, miten paljon annat lapselle maitoa, jos pelottaa. Muuten, onko tuossa tutkimuksessa todettu maidon juomisella olevan yhteyttä ykkös- vai kakkostyypin diabetekseen, koska nehän ovat aivan eri sairauksia eivätkä mitenkään kytköksissä toisiinsa.

Vierailija
2/7 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johan 1v syö ja juo muutenkin ihan normiruokaa joten ei tuossa ole mitään "haitallista". Jos olisi niin Suomessa olisi huomattavasti enemmän db:tä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maitoa ateriajuomaksi ei sen enempää tarvitse juottaa jos lapsi syö jo normaalisti sekaruokaa.

Vettä pitää opettaa juomaan janojuomana.

Vierailija
4/7 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, ei sitä maitoa tarvitse juoda mukitolkulla tossa iässä.. ei tartte saada sitä litraa päivässä niinkuin korviketta koska nyt kiinteä ruoka on se pääasiallinen ruoka ja maitoa saadaan ruoan päälle desi, korkeintaan pari. Kyllähän se vähentää ruokahalua jos täyttää masun maidoilla eikä yli 1-vuotias siitä enää saa tarvitsemiaan ravintoaineita.Vettä janojuomaksi.

Vierailija
5/7 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vettä tottakai saa. En huomannut sanoa! Oon antanut aterioiden yhteydessä maitoa, ehkä desin-kaks kerrallaan. Eli muutaman kerran päivässä tuo määrä. Terkkari sanoi neuvolassa, että maidon tarve siirryttäessä lehmänmaitoon on n. 5dl vuorokaudessa. Todennäköisesti kalsiumtarpeen vuoksi, ei ruokana tietenkään.


Ja nimenomaan ykköstyypin diabetekseen ovat jotain yhteyttä saaneet lehmänmaidon juomisen kanssa.

 

Ap

Vierailija
6/7 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="05.04.2013 klo 09:13"]

Johan 1v syö ja juo muutenkin ihan normiruokaa joten ei tuossa ole mitään "haitallista". Jos olisi niin Suomessa olisi huomattavasti enemmän db:tä.

[/quote]

en nyt ihan tajua tuota "olisi huomattavasti enemmän" diabetestä. Suomihan on maailman kärjessä suunnilleen, db1 lukemissa.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole kumpikaan lapsista saanut korviketta. Piimää 10kk ikäisestä  ja maitoa 12kk ikäisestä.. imetin molempia vuoden ikään asti

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi viisi