Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hyvin menneitä hammasrautakokemuksia?

Vierailija
04.04.2013 |

Kun lasten hammasrautojen laittoon tuntuu aina vain liittyvän jos jonkinlaista pulmaa ja niistä seuraavan pitkäaikaista kipua, niin olisiko kellään kertoa helpommin menneistä tapauksista? 11-vuotias hermokimppu on saamassa QH-raudat (kitalakeen sijoitettavat levitysraudat) viikon päästä, ja haluaisin mielelläni rohkaista lasta jotenkin. Sattuuko muuten rautojen laitto tai tuntuuko epämiellyttävältä? Kiristysvaihe ehkä tietysti, mutta entä se rinkuloiden ujuttaminen hammasväleihin? 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä kokemus = hyvä lopputulos.

 

Mitä siinä pienellä kivulla on väliä.

Ne sattuu ekat päivät (anna buranaa) ja säätöpäivinä. Muuten niihin tottuu, eikä niitä ajattele.

Vierailija
2/4 |
04.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne oli ihan helpot mutta alkuunhan se toki oli kipeää. Kaikista paras palkinto on kuitenkin se, että saa ihan superhienot hampaat, tuli olo kuin filmitähdellä kun oli vihdoin aika ottaa raudat pois ja suussa oli tosi hienot hampaat siistissä järjestyksessä, kyllä kuule nauratti ja aina suu auki =)

Sulle vielä vihjeenä sellainen että pyydä sitten aikanaan hammaslääkäriä ottamaan liimat irti hampaista oikein kunnolla, sillä ne liimat jäi mulla osittain hampaan pintaan ja niihin kertyy hammaskiveä. Nyt joudun aikuisena käymään säännöllisesti poistattamassa hammaskiveä joka niihin jää.

11v raudat saanut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 6v saamassa samanlaiset eikä taida oikein auttaa vaikka sanon että saa kauniit hampaat vaikka tyttö onkin kyseessä. Jotain "järkevämpää" syytä pitäisi keksiä. Taidankin antaa kipulääkettä jo ennalta. On kovin kipuherkkä. Itselläni oli 11v samanlaiset mutta en kokenut kivuliaaksi.

Vierailija
4/4 |
04.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä takana 4 vuoden oikomishoito, hampaat olivat niin vinksinvonksin kun vaan voi olla ja nyt täydellinen suora nätti hammasrivi. Kuin ihme olisi tapahtunut. Mutta ei se aina ihan helppoa ollut.