Olen aina ollut varma, ettei täydellisiä vanhempia ole olemassa
On kiinnostavaa, että av.lta niitä tuntuu löytyvän niin monia. Olisi hauska päästä kärpäseksi kattoon jonkun sellaisen supermamman kotiin, onko lapset aina kilttejä, koti siisti, nainen kaunis, mies komea, koira tottelevainen, vaatteet puhtaat, ruoka hyvää, tunnelma seesteinen. Olisin ihan vilpittömän kiinnostunut sellaisesta täydellisyydestä, kun en ole sellaista koskaan vielä tosielämässä kohdannut.
Kommentit (5)
Mä tunnen yhden tuollaisen perheen. Tai, no enhän mä ole ollut kärpäsenä katossa. Mutta niillä nyt on nuo kaikki ja ties mitä. Kaikki täydellistä ainakin näin ulkopuolisen silmin. Ärsyttävän täydellistä.
Meillä ollaan aika lähellä tuota :) En tosin voi kehua itseäni tai miestäni kauniiksi, mutta ollaan kuitenkin normaaleja ja siistejä ihmisiä. Koiraa ei onneksi ole. Ruoka on hyvää, mieheni laittaa mielellään ruokaa. Meidän lapset käyttäytyvät lähes poikkeuksetta hyvin ja koti on lähes aina melko siisti, mutta tämä johtuu siitä, että olemme miehen kanssa molemmat siistejä. Lapsille täytyy joskus motkottaa siisteydestä. Tunnelma meillä on nykyään melko seesteinen, tehdään paljon koko perheen voimin yhdessä, myös teinit osallistuvat omasta halustaan. Meillä myös keskustellaan paljon.
Tosin ei varmasti olla silti sun tarkoittama täydellinen perhe, mutta itse en keksi mitään valittamista :)
Mä tiedän useammankin täydellisen perheen. Me itse ei niihin kuuluta, mutta on niitä olemassa. Kärpäsenä en ole ollut, mutta kaikki vaikuttaa niin täydelliseltä, ettei suljettujen ovien takana mitään kovin kamalaa voi tapahtua.
Minäkin olen täysin tyytyväinen meidän perheeseen. Ja tiedän, että monessa mielessä ollaan onnekkaitakin, mutta on ollut myös vaikeuksia ja isoja vastoinkäymisiä. Täydellisiä emme tietenkään ole ja virheitä tekevät kaikki vanhemmat. Joskus menee jopa hermot. Silti tiedän, että lapsilla on hyvä olla ja rakkautta on paljon ja sitä myös näytetään. en usko, että kaverit meitä täydellisinä pidä, mutta onnellisina kyllä. Ja meillä on niitä koiriakin;-)
Täydellinen ei pidä ollakkaan, riittää kun yrittää parhaansa.