Kysymys uskiksille ylösnousemuksesta!
Miten te Jeesukseen uskovat oikeasti selitätte, että ruumis voi lentää konkreettisesti taivaaseen nykypäivän tieteen valossa? Minä uskon johonkin korkeampaan voimaan, mutta ihan oikesti kuulostaa tosi naurettavalta, että Jeesuksen ruumis olisi noussuti ylös. Lapset kyselee koko ajan asiasta ja en oikein tiedä mitä selittäisi, kun lapsi 9v kysyy miten se ruumis on voinut nousta ylös ja miksi sitä ei kukaan ole nähnyt siellä taivaalla lentävän. Oikeastihan on niin, että joku on vienyt sen ruumiin jonnekin yön pimeydessä, tyyliin pilkkonut ja heittänyt mereen. Kai niitä hulluja ja sairaita on ollut jo siihen aikaan.
Kommentit (4)
Usko on uskoa, tieto on tietoa. Kumpikaan ei voita toista. Et millään tiedolla pysty toiselta uskoa viemään, etkä millään uskolla saa toista tietoa kieltämään. Ei kannata edes yrittää. Yritetään molemmat osapuolet elää rauhassa rinnakkain ja hyväksyä, että yhteisymmärrykseen emme pääse.
Nykytieteen valossa ei voida selittää edes, miksi mehiläinen lentää. Täysin aerodynamiikan lakien vastaista. Pienet siivet ja iso ruumis. Et ihmettele silti.
Minä ajattelen sen niin, että kun Jumala on luonut Sanallaan koko maailman (Jeesus muuten on Jumalan Sana), niin ei tuo kysymäsi asiakaan tuota Jumalalle mitään ongelmia.
Tai sitten hiljaa haudattu. Tulihan se dokkari missä ainakin Marian ja Josefin ruumis oli paikannettu ja tod.näk. samassa paikassa on myös lapsensa (useita).