Lue keskustelun säännöt.
Laihdutuksesta: Minimi kalorimäärä/pvä?
15.03.2013 |
Kesäksi pitäis vähän saada kiloja pois. jos päivittäin syö liian vähän ei laihdu jos syö liikaa -> ei lahdu. Minkä rajan alle ei kalorimäärä saisi pudota?
Lisäksi kun on ateriakorvike -patukoita olemassa, ajaako kaupasta saatava Alpen/paussi/kelloggs - välipalapala patukat saman asian? Niissä kaloreita 70 , pitäiskö olla enemmän?
Ei ole aikaa urheilla.
Kommentit (2)
Alpen yms. patukat eivät missään nimessä vastaa ateriankorvikepatukoita, ravintoaineet väärässä suhteessa, osta vaan suosiolla kunnon patukoita :) ja tsemppiä!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tuo on muuten täyttä paskaa että paino ei putoa jos syö liian vähän. Ihan tasan putoaa. VLCD kuureilla syödään 500-700 kcal päivässä ja paino putoaa nopeasti.
Mutta muuten kyllä ainakin pidempiaikainen laihdutus yleensä onnistuu paremmin, jos ei ole liian tiukka. Tämä ei johdu siitä etteikö vähillä kaloreilla laihtuisi, vaan psykologisista syistä. Harva jaksaa kuukausikaupalla olla tosi tiukka ja nälässä, ja tiukat dieetit usein loppuu nälkäahmimiseen ja siihen että mässätään kaikki pudotetut kilot takaisin.
"Lisäksi kun on ateriakorvike -patukoita olemassa, ajaako kaupasta saatava Alpen/paussi/kelloggs - välipalapala patukat saman asian? Niissä kaloreita 70 , pitäiskö olla enemmän?"
Jos korvaat satunnaisia aterioita vain patukoilla, niin ei sillä silloin ole paljoa väliä millä korvaat. Pääasia että korvike pitää nälän riittävän kauan pois. Pahaa pelkään että 70 kcal Alpen patukka ei sitä tee. Esim. Nutrilettin ateriankorvikepatukoissa on muistaakseni lähemmäs 300 kcal, lisättynä proteiinia tms.