Kuolleiden eläinten käsittely
Liikun paljo luonnossa ja varsinkin kesäisin siellä törmää luurankoihin ja joskus raatoihinkin. Joskus oon ottanut mukaan jonkun leukaluun tai pienemmän luun ja ajatuksena on ollu tehdä siitä joku sisustusjuttu. Nyt ku näin tän dokkarin nii aloin miettiä että jos jonku kallon sais itte puhdistettua niin se varmaan olis sillai siistimmän näköinenkin. En vaan oo varma kestäisinkö mitään hajuja..
https://areena.yle.fi/1-4457880
En tiedä mikä niissä kalloissa kiinnostaa, mutta minusta ne on jotenki kauniita... Onks kellään kokemusta kalloista sisustusesineenä? Mitä ootte niistä tehny?
Kommentit (2)
Tunnen useammankin kallokeräilijän, mutta osa sitten ei halua/osaa itse niitä puhdistaa. Tilaavat sitten joltakulta joka osaa/tekee. Saahan sen lopputuotteenkin vain ostaa :D
Kyllä mulle on toistaiseksi Ikea riittänyt.