Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Spanielin omistajia?

Vierailija
10.03.2019 |

Onko täällä spanielin omistajia paikalla? Millaisia koiranne ovat olleet luonteeltaan? Kiinnostaisi erityisesti welshinspringerspanieli tai cockeri. Paljonko liikuntaa rotu tarvitsee?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on welsh springer spanieli. Iloinen ja kiltti mutta aika adhd.

Vierailija
2/6 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Cockeri vaikea, mulla oli luonnevikainen ja oli pakko lopettaa hullun luonteen vuoksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän walesilainen oli pentuna tosi vilkas, mutta osasi keskittyä, kun teki jollain makkaranpalalla jäljen ja usutti etsimään.

Rotumääritelmän mukaisesti suhtautui vieraisiin ulkona välinpitämättömästi, mutta kaikki jotka tulivat ovesta sisälle olivat kauan kadoksissa olleita parhaita ystäviä, vaikka olisi nähnyt ensimmäistä kertaa.

Kohtuullisen helppo hoidettava, korvat nypitään tai leikataan ja tassuista pitää myös leikata karvoja.

Korvatulehduksia tulee usein, ellei korvia puhdista tarpeeksi tiheään.

Jaksaa liikkua tosi paljon.

Vierailija
4/6 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 6-vuotias cockeri, tosi osallistuvainen, hellyydenkipeä ja sosiaalinen. Vaikka olisit vienyt vain roskapussin roskiin, sinua tervehditään niin kuin ei olisi vähintään tuntiin nähty.

Ulkoilla ei voi koskaan liikaa, tosin pärjää näin vanhemmiten myös päiviä ilman lenkkiä.

Tykkää uida, kantaa leluja/keppejä suussa, nukkua mahan päällä, seurata ruuanlaittoa. Unelmoi todennäköisesti että saisi koko ajan syödä, hätistellä lintuja ja nuuskia ulkona ja viettää omistajan kanssa lähekkäin aikaa.

Kuukauden parin välein pesen ja viikottain harjaan turkkia, menee hyvin samalla kuin katsoo telkkaria. Meidän cockeri on 10 kg, hyvin kompaktin kokoinen ja helppo ottaa mukaan eri paikkoihin.

Facebookissa on Cockerspanielit-ryhmä, jossa paljon keskusteluja siitä millainen cockeri on, suosittelen tutustumaan!

Vierailija
5/6 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on Walesinspringerspanielinarttu. Täyttää pian 13 v.

On ollut erittäin terve. Spanielien tyypillisiä vaivoja, kuten korvatulehduksia ym. ei ole ollut. Leikattu on, koska valeraskaudet rasittivat koiran terveyttä ja omistajia.

Pentuna oli erittäin rasittava ja omapäinen. Kovasti piti tehdä selväksi, että tyyppi ei ole kodin kingi.  Kun päästiin ensimmäisestä vuodesta eteenpäin, saimme ihanan ja hauskan koiran.

Koiramme on hauska ja "huumorintajuinen". Iloisena näyttää sen koko naamallaan. On kiintynyt voimakkaasti meihin. Ei ole aggressiivinen eikä hermostunut. Ei koskaan rähise remmissä, mutta nuorena yritti vetää kovasti. Melkoiset voimat vajaa 20-kiloisella koiralla.

Liikuntaa tarvitsee, mutta nyt vanhempana voi hyvin, vaikka lenkit ovat lyhentyneet. On erittäin ihana koira, jos vaan jaksaa luonteeseen kuuluvaa omapäisyyttä ja leikkisyyttä. Sieppaa sekunnissa sukkasi ja jopa väijyy niitä.

Ei sovi sellaiselle, joka haluaa todella tottelevaisen ja rauhallisen koiran.

Vierailija
6/6 |
10.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Cockeri vaikea, mulla oli luonnevikainen ja oli pakko lopettaa hullun luonteen vuoksi.

Oho:o Oliko siis ihan kasvattajalta hankittu?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme seitsemän