Minä kärsin parisuhde väkivallasta, kukaan ei tosiaankaan välitä.
Olen ollut puolisoni kanssa n. 10 vuotta yhdessä ja kärsinyt väkivallasta , sekä fyysisestä että henkisestä. Asiasta tietävät , äitini, siskoni, mieheni Sisko, minua hoitavat lääkärit , juristi, poliisi. Kukaan ei silti oikeasti auta minua. Mieheni omaa hyvän taustan, ei juo tai käy vieraissa, on ns koti ihminen. Olen taloudellisesti riippuvainen hänestä koska sairastuin ja mieheni joutuu maksamaan lähes kaiken. Mieheni pahoinpiteli minua niin, että sai syytteen ja jouduimme oikeuteen. Tämä aika kotona ennen oikeudenkäyntiä oli hirveää, minusta tuntui koko ajan että olin tehnyt jotain hirveää , kun olin siis soittanut kotiimme poliisin ja käynyt lääkärissä. Olisin toivonut paikkaa turvakodista ja sain olla siellä 3 vuorokautta mutta en tiennyt sen olevan maksullista joten jouduin lähtemään sieltä taas takaisin yhteiseen kotiimme.Turvakodissa ostin ruokani itse yms . Sitä olen pohtinut , kun aloin kertomaan mieheni käytöksestä, kukaan ei usko minua. Mieheni ei juo alkoholia ja on aina mukava. Esim , kukaan ei enää pidä minuun yhteyttä ei edes äitini tai siskoni. Ainoa joka on ollut tukenani on ollut naispoliisi joka sanoi , että voin joskus menettää henkeni väkivallan vuoksi. Minun on pitänyt valehdella oikeudessa kaikki parhain päin , kun mieheni olisi muuten saanut huonon tuomion. Sai sitten tuomion törkeästä pahoinpitelystä. Miehellä on vielä työ jossa ei saa olla minkäänlaista rikostuomio merkintää.Kirjoitin tämän nyt tänne , kun on niin paha mieli.
Kommentit (18)
Eikö mies olisi saanut isomman tuomion ja joutunut vankilaan jos et olisi valehdellut. Sitten hän olisi pois elämästäsi.
Millaista apua tarvitsisit? Mikä saisi sinut lähtemään pysyvästi?
Kerro minulle minne minä lähden, olisin jo lähtenyt. Turvakoti maksaa, hotellit maksaa , kukaan ei välitä. Olen nyt sairauslomalla , ollut jo pitkään. Olen sairaanhoitaja ja kosmetologi mutta sairastunut reumasairauteen .Mieheni on auttanut taloudellisesti minua mutta mies myös kohtelee minua todella kurjasti. Tuo kukkia tai sitten satuttaa, että joudun olemaan vuoteenomana pari päivää.
Ap
Yhteys sossuun ja kyselet että miten ero käytännössä toteutetaan, jos olet itse ihan nollatuloilla. Elintaso rahallisesti laskee, mutta nyt olet käytännössä maksusta nyrkkeilysäkkinä.
Laita hakemus kaupungin vuokra-asuntoon, saat asumistukea Kelasta jos tulot ovat pienet, ja kun olet saanut asunnon niin muutat sinne, otat vain henkilökohtaiset tavarat ja lähdet kun mies ei ole kotona, etkä enää palaa. Narsistien uhrien tuki ry nettisivuilla kannattaa käydä.
Olen keskustellut mieheni kanssa "sopuisasta" erosta mutta hän kokee sen henkilökohtaisena loukkauksena, joten siitä ei tule mitään. Miehellä olisi muuttoapuna iso työ/ kaveripiiri mulla ei ketään. Mä olen sisältä niin rikki , etten edes osaa vaatia mitään.Me ollaan jotenkin vuosien saatossa annettu itsestämme väärä kuva, kukaan mieheni ystävistä / sukulaisista ei usko , että hän voisi pahoinpidellä minua. Minä en ole pystynyt edes kertomaan pahimpia tapauksia edes poliisille.Tässä on vielä sellainen puoli, että mies ei lähesty minua koskaan seksuaalisesti, vaikka olen pitänyt itsestäni huolta ja näytän kauniilta. Mies sanoo minua, huoraksi, lehmäksi, tyhmäksi, vaikka olen koulutetumpi kuin se itse.
Ap
Miksi ihmeessä tuossa edes mitään sopuisaa eroa pitäisi kehitellä? Ja hyvä vaan, että ei vielä kaiken lisäksi käytä seksuaalisesti hyväksi. Et varmaan voi väittää, että haluaisit?! Onko sulla kuitenkin työpaikka olemassa? Tietysti kaikki maksaa, mutta saat asiat järjestettyä. Sun tuet ja muut lasketaan ihan eri tavalla kun olet yksin, nyt miehen tulot vaikuttaa.
Nyt mars sosiaalitoimistoon, voit saada maksusitoumuksen vuokravakuutena ja turvataloon. Jos olet rahaton niin saat sen jälkeen toimeentulotukea. Enemmän nyt kuulostaa siltä, että joko sinä olet henkisesti niin poikki, että et ajattele järkevästi, tai oikeasti et vaan halua lähteä. Kukaan ei tule sinua hakemaan sieltä, mutta jos lähdet niin sitä apua löytyy.
Päädyin muutama vuosi sitten vauvan kanssa turvakotiin vaikka en edes myöntänyt miehen pahoinpitelyä. Tämäkin vaikutti selvänä kunnolliselta ja tämän sukulaiset puolustelivat. En edes muista kovin paljon tuosta ajasta, mutta silloin, joko turvakodista tai sosiaalitoimesta autettiin saamaan vuokra-asunto nopeasti. Muistelen, että myös muuttoon tai "uusiin" huonekaluihin olisi ollut mahdollista saada korvausta jos on köyhä. Tukien haussa opastetaan.
Niin mulla on myös vakavan masennuksen diagnoosi ja erityisherkkyys sekä sopeutumishäiriö. Olen puhunut miehelläni että muuttaisin pois , mutta mies ei hyväksy sitä ja hän on myös sanonut , että tekee erosta hyvin vaikeaa. Ei anna tavaroita minulle jotka minä olen saanut, ikäänkuin kiusakseen kaikki. Minulle toi asia oli uusi, että voisin sosiaalityöntekijän kanssa puhua , silloin ei ottanut asiaa esille kun soitti minulle , kun mies pahoinpiteli minut sairaalakuntoon. Kiitos te jotka olette vastaanneet, yritän saada asiat kuntoon ja pysyä elossa teidän avulla.
Voit googlettaa myös Naisten Linjan ja soittaa puhelinpalveluun, he voivat neuvoa ja keskustella kanssasi. Tee itsellesi toimintasuunnitelma käytännön järjestelyistä, niin lähteminen on helpompaa. Älä välitä lannistavista kommenteista, he eivät ymmärrä, miten monimutkainen verkko lähisuhdeväkivalta voi olla. Voimia sinulle!
Siis mikä ihmeen turvakoti se on jos maksaa???? Itse olin aikoinaan turvakodissa ja se oli kyllä täysin ilmaista, samoin ruoka jota siellä tarjottiin.
Mies haluaa käyttää valtaansa eikä tietenkään halua että sinä lähdet, jos se on sinun ideasi.
Siispä sinun on lähdettävä yksin. Onko vaikea sopeutua ajatukseen, että joutuisit pieneen asuntoon, että elintaso laskisi?
Suomeen luotiin sosiaaliturva juuri siksi ettei kenenkään tarvi olla alisteisena.
Voit lukea Naisten Linjan nettisivuja. Tai soittaa Nollalinjalle.
Mene sossuun, ota tiliote ja lääkärintodistukset yms mukaan. Henkkari ainakin. Älä kerro miehelle. Joskus kuulee että miehen vihaa ylläpitää sekin jos nainen toimii/ei toimi itsenäisesti. Älä välitä hänen reaktioista.
Jos haluat säilyttää henkesi, et saa kysyä lupaa häneltä. Kun saat häivyttyä, salaa osoite. Tukea saat auttavista puhelimista ja ryhmistä, ei tarvi yksinäisyyden pelossakaan jäädä.
Voit myös pyytää apua poliisilta vaikka heti. Ruumispussissa on sitten myöhäistä.
Mulle tarjottiin turvakoti , poliisit vei mut sinne, oli yksiö ja sain nukkua siellä rauhassa kolme yötä.luksusta . Tein kolme päivää nuudeleita ja vaan makasin ja tuijotin kattoon ja olin onnellinen. Se kyllä maksoi , ihan hotellin verran . Poliisi soitti välillä miten voin
Olisin sinne jäänyt jos rahat olis riittänyt. Ja selvittänyt asioita miten pääsen omaan kotiin, ettei mies tiedä kaikkea.mutta taas omaan kotiin ja pahoinpitely. JOS JOKU TIETÄÄ MITEN VOITTE AUTTAA MUA. MÄ Olen päihteetön, raitis ,omistan mökkipalstan joka kesä käytöllä touko-syyskyy. Ikäni 37.
Nollalinjalle (netissä tiedot) voit soittaa niin ettei numero edes jää näkyviin luuriin. Ammattilainen vastaa puhelimeen.
Kriisipuhelin vastaa n. 22h/7 , koulutus on vastaajilla.
Tarvitset kaiken tuen.
Minkälaista apua tarvitset? Täytyyhän sinulla jotain tuloa olla, työttömyyskorvaus, sairaspäiväraha? Kyllä se asunto varmasti jotenkin järjestyy. Etsi fb:sta joku naisten ryhmä. Aivan varmasti siellä on väkivaltaa kokeneiden naisten ryhmiä. Saat sellaisesta ryhmästä täsmävinkit ja myötätuntoa ja ymmärtystä saman kokeneilta.
Jos asuisit Suomessa, sinun ei olisi tarvinnut enää mennä kotiin vaan sinulle olisi järjestetty asunto jostakin muualta. Olisit tavannut sosiaalityöntekijän ja niin edelleen. Nyt emme voi auttaa, kun emme tiedä, missä asut.
Olepa nyt aivan rehellinen itsellesi ja meille ( kun jätämme huomiotta aloituksesi ristiriitaisuuden emmekä ole huomaavinamme, että tämä on provo) , niin tiedät kyllä saavasi apua jos vaan ottaisit sitä vastaan.
Kun oikein tarkkaan muistelet, niin eikö vaan ole haettu sinun tavarasi jo ehkä useammankin kerran pois sen miehen luota, mutta aina sinä vaan änkeät sinne takaisin.
Miten sinua sitten pitäisi auttaa? Voit auttaa vain itseäsi lähtemällä.