Lapsi ei tee vapaa-ajallaan juuri mitään muuta kuin lukee, pitäisikö huolestua?
11v poika kyseessä. On aina ollut kova lukemaan ja lähikirjaston lasten ja nuorten osasto on varmaan käyty jo kokonaan läpi. Omat suosikkikirjansa on lukenut varmaan ainakin 30 kertaa läpi.
Joskus tulee esim. leipomaan kanssani kun pyydän tai käyttää koiran ulkona, mutta siinä se. On muutama kaveri, mutta kaverit samantyyppisiä ja lähinnä lukevat yhdessä ääneen toisilleen tai juttelevat kirjojen juonista ja henkilöistä.
Tiedän kyllä mielessäni, että tämä on "terve" ja järkevä harrastus, mutta meneekö liiallisuuksiin? Pitäisikö olla jotakin muutakin?
Kommentit (7)
Kyllä, osta sille heti iPhone ja käske tuijottaa ja räplätä sitä 24/7 niin hyvä tulee.
Omakin lapsuus/nuoruus meni nenä kiinni kirjassa. Ihan normaali, työssäkäyvä, sosiaalinen aikuinen minusta tuli.
Huolestuttaa, lapsihan saattaa sivistyä. Kirjat heti pois.
M
Palstamammojen paheksunta on varmaa!
Ei kannata huolestua, mutta voit tietysti ehdottaa lapselle muutakin, että pyytäisi vaikka kaveria kylään tai kävisi luistelemassa. Ei tuo minusta pahalta kuulosta noinkaan, jos se ei lapsea haittaa.
Muut asiat tulevat vielä kuvioihin teini-iän saapuessa ja sitten huolestut niistä. Relaa nyt