Ikean Malm: oletteko kiinnittäneet lipastot seinään?
Ihmettelee tämä tässä noita Ikean tuotekuvastoja, jossa sanotaan:
Hyvä tietää
Huonekalu on kiinnitettävä seinään pakkauksessa olevalla kaatumisesteellä.
Seinäkiinnitystarvikkeet (esim. ruuvit) myydään erikseen. Valitse ne kotisi seinämateriaalin mukaan.
VAD? En haluaisi kiinnittää seinään, kun lipasto tulisi ihan muualle (sohvaa vasten). Onko siis kiikkerä?
Kommentit (22)
Joo, sen jälkeen kun tuttavan lapsi kuoli lipaston alle jäätyään :( Toki jos perheessä ei ole taaperoikäisiä niin ei se liene niin tärkeää.
Kolme Malm lipastoa eikä oo kyllä vaaraa että ne kaatuis? Meillä ei siis taaperoita jotka kiipeilis.
Isommankin päälle voi kaatua vaikka mikä. Joku vuosi sitten yhdessä koulussa kaatui naulakko 15-vuotiaan päälle ja tämä kuoli.
Siis koulussa!
Eli ei kai se vara venettä kaada.
Kannattaa miettiä kiinnitystä jos on pikkulapsia talossa. Vetolaatikot ovat niin syviä että jos niissä on painavaa tavaraa sisällä ja vetäisee useamman laatikon auki, lipaston painopiste muuttuu ja koko komeus kaatuu.
[quote author="Vierailija" time="02.03.2013 klo 17:24"]
Kannattaa miettiä kiinnitystä jos on pikkulapsia talossa. Vetolaatikot ovat niin syviä että jos niissä on painavaa tavaraa sisällä ja vetäisee useamman laatikon auki, lipaston painopiste muuttuu ja koko komeus kaatuu.
[/quote]
Niin ja sitten näitä täynnä olevia laatikoita pienet ihmiset käyttävät herkästi aukio ollessa portaina kiivetessään ylös. Eli painoa tulee lisää, painopiste muuttuu ja silloin on ainakin se pieni ihminen siinä mukana kaatumassa.
no ei olla. Ikea vaan turvaa selustansa tuolla jos jonkun mussukka jää keikkaavan lipaston alle.
[quote author="Vierailija" time="02.03.2013 klo 17:32"]
no ei olla. Ikea vaan turvaa selustansa tuolla jos jonkun mussukka jää keikkaavan lipaston alle.
[/quote]
Ei tartte ilkeillä. Amerikoissa varoitetaan turhemmastakin. Esim. kahvilassa :"varokaa, kahvi voi olla kuumaa".
Lipasto voi ihan oikeasti kaatua, jos sitä käytetään kiipeilyyn. Samoin kuin liesi, minkä varmaan kaikki kiinnittävät seinaan mukisematta. On se vaan uunin luukku niin näppärä kiipeilyalusta.
Meillä tyttö 1,5v kiipesi lipaston laatikoita ylös ja kaatui. Oli itse vetänyt laatikot auki. Onneksi lipasto kaatui viereen, ei päälle.
Meillä kaksivuotias tyhjensi alalaatikon ja meni sinne istumaan sillä välillä kun olin toisessa huoneessa vaihtamassa pienemmälle vaippaa. Tämän seurauksena lipasto kallistui niin, että kaksi ylempää laatikkoa aukesi myös ja lapsi jäi sinne alimpaan laatikkoon ylemmän laatikon alle. Kaappi jäi siis vinoon keikkumaan näiden auki olevien laatikoiden varaan. Pahasti tuossa olisi voinut käydä, mutta selvittiin onneksi itkulla ja säikähdyksellä. Ei se varoitus ole siis ihan turhaan jos on pieniä uteliaita lapsia kotona.
Helpompaa on pitää laatikot kiinni. Kaupoista saa nipsuja joilla voi lukita laatikot, niin lapsi ei saa auki.
Ei sen kiikkerämpi kuin muut samankorkuiset kalusteet. Se vain on turvallisuusohje. Kaikki voivat kaatua.
Ei tarvi edes kiivetä meillä tuo 4 laatikkoinen malm tuli tänään....laitoin 3v leluja sinne...ei edes painavia...olin ylimällä laatikolla ja tyttö siinnä avas kaksi alimpaa laatikkoa ja lipasto lähti kaatuamaan...en olis ostanu jos oisin tienny et noin herkästi kaatuilee...vaarallinen kapistus.
Meillä on "tavallinen" lipasto, ei IKEAn, ja se kaatuu pelkästään, kun kaikki laatikostot avaa. Kirjahyllyt yms. kaatuisi varmaan, jos niillä kiipeilisi, mutta en kehtaa testata. Aion pultata kaiken seinään, ennen kuin talouteeni tulee lapsia.
Kiva, kun tälläisistä varoitetaan! Vaikea älytä jokaista vaaranpaikkaa.
Laittakaa seinään kiinni ohjeen mukaan, se on se pienimmän riesan tie.
Minulle on ihan aikuisena kaatunut IKEAn hyllykkö päälle. Tönäisin sitä jotenkin ohikulkiessani.
Kiinnitä seinään niin vakuutuskin korvaa jos sit kuitenkin kaatuu ja jotain menee rikki.
Olen aina kiinnittänyt kaikki hyllyt, lipastot , tv-tasot ja kaapit seinään. Helppoa ja turvallista.
Vain ääliö jättää kiinnittämättä seinään mitään huonekaluja, varsinkaan lapsiperheessä.
No Ikea veti 36miljoonaa laatikostoa pois. Kaikki laatikostot, joissa laatikot aukee yhtäaikaa on kaatumis mahdollisuus. Ihan itsestään. Ei tarvi kiivetä. Vain useampi laatikko yht.aikaa auki. Työelämässä laatikot ei aukea kuin yksi laatikko kerrallaan. Tai ne on vaihdettava. Oikeastaan edes lattiaan pultaaminen ei riitä...
No siis melläon Muuramen kolmelaatikkoinen lipasto eikä se kyllä kaatuisi millään. Sen verran painaa.
Taitaa olla aika heppoisia sitten nuo Ikeat!