paljonko jää säästöön
Kommentit (21)
500-800...vähän riippuu mitä tulee ostettua (lapselle vaatteita, kodinkoneita, autohuoltoa vai ei mitään). Miehellä jää siten toinen samanmoinen
eli jopa 20.000,- vuodessa, olen kateellinen
Automaattisesti palkkapäivänä 650e, lisäksi oikeastaan joka kuukausi vielä 200-800 euroa lisää riippuen vähän siitä mitä on pitänyt hankkia. Yksi ihminen, nettotulot 2800e.
300, mutta asun nyt tilapäisesti vanhempien nurkissa. Muuten ei jäisi mittään.
4.henkinen perhe, ihan kädestä suuhun eletään,mitään ei jää säästöön, laskut kiertää aina perintätoimiston kautta. Surkeaa.
Korvamerkitsen lomasäästöön 500€, talonremontointiin 300€, ns. Pahanpäivän varalle 200€. Yhteensä säästöön siis 1000€/kk. Talonremontointiin säästöjä, koska tulossa on isoja investointejamuutaman vuoden kuluttua.
Lisäksi " säästöön" menee vielä asunnon lainan lyhennys 1200€/kk, sijotusasunnon lainan lyhennys 450€/kk, eläkesäästö 50€/kk =1700€/kk.
Tässä meidän säästöt yhteensä. Lisäksi lapsille säästetään lapsilisät.
Ei ole mitään tarkkaa "säästöohjelmaa", mutta jossain kuussa tonni, joskus 200. Vuositasolla n. 10-15.000. Olen kovapalkkainen, pihi ihminen:). Aina pitää olla jotain pahan päivän varalle... Toisaalta osaan kyllä pistää menemäänkin, jos tunnen asian tarpeelliseksi. Miehelläni suht sama. Meillä on 2 lasta.
400e pakkosäästöä kuukaudessa. Sillä rahalla pääsee meidän viisihenkinen perhe viikoksi Kanariansaarille kunhan vuosi säästetään. Ei makuutella rahoja tilillä vaan aika pian tehdään säästyneillä varoilla jotain kivaa.
ehkä kaks, ehkä kolme, kai lähempänä kolmea- hankala sanoa, ei tule seurattua. 2+0
Oisko noin 0-500 tällä hetkellä. Asumiskulut tuplaantu ku just muutettiin, uusia huonekeluja yms on pitäny ostella reilusti, niin ei tunnu jäävän mitään käteen ja entisetki säästöt mennyt.
Vanhassa asunnossa mulla jäi n 1000e kuussa säästöön.
Mulla
- 200€/kk eläesäästörahastoon
- 100€/kk pahanpäivänvararahastoon
- 200€/kk sijoitustontin lainaan
Lisäksi kerään tyhjennän käyttötilin juuri ennen palkkapäivää "säästötilille" ja sieltä sitten maksan ylimääräisiä lyhennyksiä tuohon lainaan / matkoja/ tms. Summa vaihtelee 100-1000€/kk
ei sijoitustontin lainaan menevä osa jää säästöön.
säästötilitä ei tyypillisesti makseta minkäänlaisia maksuja.
Satanen kuukaudessa menee automaattisesti säästöön.
Toinen satanen menee korvamerkittynä säilöön ainakin heinäkuuhun asti, sillä silloin erääntyy erään lainan viimeinen erä ja se on suurempi kuin muut erät tähän asti. Mulla ei ikinä olisi varaa maksaa niin isoa erää, jos se pitäisi suoraan palkasta kerralla ottaa.
Jos tilillä on ennen palkkapäivää rahaa, ne viimeiset roposet laitan "kriisirahastoon", eli on sitten mistä ottaa jos vaikka lemmikki sairastuu, tai tulee jotain muuta yllättävää rahanmenoa.
Perheessä viisi henkilöä ja liuta lemmikkejä, aina sattuu ja tapahtuu.
Säästän tilille ja rahastoon. Tilille menee 120/kk ja rahastoihin 80/kk yhteensä siis 200 euroa kuukaudessa. Lisäksi tyhjennän käyttötilin varatilille ennen palkkapäivää.
400e suurin piirtein.
Meidän perheessä 4 hlöä ja nettotulot 3800e mukaan laskien lapsilisät.
100-300 euroa. Lisäksi maksan mökkilainaa ja se on eräänlaista säästöä. Huhtikuussa tulevilla bonuksilla maksan melkein kokonaan ensi talven Kanarianmatkan, Nettotulot kuussa 2600 tällä hetkellä, heinäkuun jälkeen 2850 ja sitten jää enemmän säästöön. t.yh ja kaksi koululaista
[quote author="Vierailija" time="01.03.2013 klo 19:37"]
ei sijoitustontin lainaan menevä osa jää säästöön.
[/quote]
Miten niin ei? Samalla tavallahan ajatellen rahastoihinkaan säästäminen ei olisi säästämistä. Minulle sijoituksen määritelmä on että jos tulee akuutti rahantarve, sijoituksen voi myydä. Jos osaan sijoituksesta on vielä lainaa jäljellä, käteen saatava raha on myyntihinta miinus lainanosuus. Kun maksan sitä lainaa pois, sijoituksen rahallinen arvo minulle kasvaa --> säästöä.
Minulla jää yleenä säästöön 200€/kk. Olen pienituloinen yh ja maksan asuntolainaa isolla kuukausierällä. Joskus jos tulee jotain ylimääräistänmakdua niin sitten ei jää säästöön mitään, mutta useimmin jää tuo 200€/kk.
Minä ajattelen myös asuntolainan lyhennykset säästönä. Joten ne mukaan lukien säästö on paljon verrattuna palkkaan.