Thaimaa Krabi helmikuu 2014
Hei, onko Krabille mahdollista tehdä 3 viikon matkaa niin, että olisi puolet ajasta Klong Muang Beachilla ja puolet Koh Lantalla? Netin kautta kun varausta tekee niin pitää valita hotelli aina tasan viikoksi.
Nettisivuilta en löytänyt tietoja kuinka kauan matka lentokentältä kestää kyseisiin kohteisiin eli kauan bussimatka kentältä kestää Klong Muangiin, entä Koh Lantalle? Lantalle myös lauttamatkan pituus kiinnostaa.
Kohteista kiinnostaa myös Ao Nang ja Si Kao. Mitkä kohteet sopisi parhaiten 3 lapsiselle perheelle (lapset 8, 6 ja 1v10kk)? Aiemmin olemme olleet Phuketissa ja Khao Lakissa, josta tykkäsimme kovasti. Phuket liian meluinen meille.
Kiitos vastauksesta!
Kommentit (7)
Kiitos vastauksestasi! Ao Nang taitaa jäädä pois vaihtoehdoista, joten pitää pähkiä noiden muiden välillä. Lisää kokemuksia olisi kiva toki lukea! Ja erityisesti kiinnostaa Klong Muang, kannattaako mennä?
Hei!
Yhdistelmälomissa hotelli- ja kohdevalinta tehdään aina viikoksi kerrallaan eli kolmen viikon lomalla hotellia ei valitettavasti voi vaihtaa 1,5 viikon jälkeen. Kuten toinen vierailija kertoi kohteen valinta riippuu suuresti lomatoiveistanne. Eli Si Kao sekä Koh Lanta soveltuvat erinomaisesti perheille ja useat työtovereistani ovat viettäneet siellä lomaa pienten lastensa kanssa. Jos haluatte viettää osan lomastanne vilkkaammassa paikassa, voisi toinen hotellivalinta olla Ao Nangissa tai Klong Muang Beachilla. Ao Nangin ranta ei ole paratiisiranta, mutta ravintolat ja ostokset ovat helposti käden ulottuvilla. Klong Muang Beach on rauhallisempi alue, josta löytyy myös hotellien ulkopuolisia palveluita ja Ao Nangille pääsee kätevästi esimerkiksi taksilla.
Ystävällisin terveisin,
Elsi/Finnmatkat
Hei!
Kuljetuksen kesto löytyy nettisivuilta kohde-esittelyn "Lisätiedot"-välilehdestä. Klong Muangiin kuljetus Krabin kentältä kestää noin 60 minuuttia, Koh Lantalle 2-3 tuntia riippuen lauttojen aikataulusta ja Si Kaolle noin 1,5 tuntia.
Terveisin,
Elsi/Finnmatkat
Hei,
onko joillakin tietoa miten kauan kestää phuketin lentokentältä Ao nangiin? Mietityttää vähän tilata matkan Ao nangiin koska monet kirjoittavat että ranta on surkea.. Meitä kyllä kiinnostaa saarihyppelyä muttei joka päivä niin olisi myöskin kuva jos ao nangin rannalla olisi kiva viettää aikaa. Paljonko pitkäjäntä veneet maksavat?
Olisi kiva saada vähän vastauksia
terveisin Monuca
Phuketin kentältä ao nangiin kestää noin 2,5 - 3 tuntia. Maksaa noin 2600 bahtia. Googlaa krabi shuttle, kehuttu firma
Hei!
Mukava, että saitkin jo muilta lukijoilta vinkkejä. Lentokenttäkuljetus Phuketin lentokentälä Krabille kestää tosiaankin noin 2,5-3 tuntia ja kuljetus sisältää yleensä yhden lyhyen tauon.
Ao Nangin ranta on pienehkö mutta lähellä sijaitsee myös Nopparat Tharan ranta, joka on pitkä ja rauhallinen ranta. Parhaimmille rannoille kannattaa kuitenkin lähteä pitkähäntäveneellä. Useimmat pitkähäntäveneet veloittavat hinnat per henkilö, ja tietysti riippuen siitä kuinka pitkä matka on. Suosittelemme tutustumaan Ao Nangin lähisaariin, esimerkiksi Podaan ja Chicken Islandiin, jonne pitkähäntävene maksaa hieman tinkimistaidoista riippuen noin 300 THB/henkilö hieman tinkimistaidoista riippuen.
Ystävällisin terveisin
Nilla/Finnmatkat
myynti@finnmatkat.fi
Me kävimme tänä talvena Si Kaossa ja suosittelen lämpimästi lapsiperheelle. Meilläkin kolme lasta (7,5,2) ja kohde oli erittäin sopiva meille. Tosi rauhallinen sijainti, hyvä hotelli (lastenaltaita, leikkihuone, leikkipaikka), matala ranta ja ihanat retkikohteet. Hotellin henkilökunta erittäin mukava ja lapsirakas. Ainoa miinus oli, että Pak Mengin kylässä ei ollut oikein mitään ostettavaa (muuta kuin perusjuomat ja sipsiä), joten jos haluaa shoppailla pitää mennä vähän kauemmaksi. Hotellin ruoka oli hyvää ja hinnat ok, eli vararikkoon ei mene vaikka hotellissa söisi joka ilta. Hotellin ranta on melkein autio, kun kaikki viihtyvät joko altaalla tai retkikohteissa (Koh Mook, Koh Kradan ja Koh Ngai lyhyen matkan päässä). Jos pidätte veneretkistä suosittelen kyllä Si Kaoa, koska sieltä pääsee moneen eri paikkaan saman matkan aikana!
Khao Lak on koettu ennen lapsia ja siitä tykkäsimme kovasti. Si Kao on vielä rauhallisempi kohde, ja nämä kaksi ovat ehdottomia suosikkeja tähän asti.
Olemme käyneet myös Ao Nangissa muutama vuosi sitten ja sitä en suosittele. Kylän ranta on surkea, joskin retkikohteet myös siellä hyviä. Paljon shoppailumahdollisuuksia siellä kyllä on, mutta jos se ei ole tärkeintä kannattaa suunnata muualle. Klong Muang oli meilläkin vaihtoehtona kun varasimme Si Kaon matkamme, joten sinne menisin ennemmin kuin Ao Nangiin. Koh Lantasta ei ole kokemusta, mutta siellä on ainakin enemmän vilskettä kuin Si Kaossa.