Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksei sateenkaarihipstereistä voi perustaa omaa puoluetta

Vierailija
28.02.2019 |

Sateenkaaripuoluetta?
Häiritsee että muutama hipsterityrkky saattaa pilata Vasemmistoliiton maineen, johon tuollainen lbgt-häröily ei pitäisi liittyä mitenkään.
Vihreät taas ovat 100%sti jo setasekojen valtaama, joten muuttaisivat koko puolueen nimen vain suosiolla sateenkaaripuolueeksi, koska ympäristö ei ole enää heille lähellekään ykkösprioriteetti.
Samalla vas,liiton parit hipsterit siirtyisi sinne pois sen puolueen mainetta pilaamasta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
28.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niillähän on jo 2. Vassarit ja vihreät.

Vierailija
2/4 |
28.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Niillähän on jo 2. Vassarit ja vihreät.

Lue aloitus taulapää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihreistä ei löydy yhtään lihaa syövää valkoista heteromiestä, joka on tuottavassa työssä.

Vierailija
4/4 |
28.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan siksi, että seksuaalivähemmistöillä menee Suomessa jo niin hyvin (tai huonosti) että pelksätään heidän oikeuksiaan ajavalle hipsteri puolueelle ei löytyne riittävästi äänestäjiä, että puolue saisi riittävästi ääniä pysyäkseen hengissä puolueena. On rajua yksinkertaistamista, jos ajattelemme, että edes suurimmalla osalla seksuaaliseen vähemmistöön kuuluvista olisi yleisemmin samansuuntaisi poliittisia näkemyksiä ja kantoja yleisemmin poliittisista kysymyksisitä. Vertailun vuoksi ei kaikki ruotsinkielisetkään äänestä Rkp:ta (ruotisnkielistä kansanpuoluetta) vaikka varmasti moni äänetääkin. Puolueena RKp on kuitenkin todellien kameliontti, jollei kukuvaa hallituskautta lasketa niin se on onnistunut hiomattavana pienestä koostaan huolmatta saamaan useammin hallituksesta paikan reilun muutaman viimevuosikymmenen aikana täysin riippumatta siitä onko hallitusvatuussa ollut muutoin oikeisto vai vasemmisto siiven edustajat.