Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko täällä paheksuttu kun Iholla-Johanna ystävineen juo alkoa lasten seurassa?

Vierailija
18.02.2013 |

Mietin vaan, että jos joku av-termein "wt" tekisi näin (ja joisi vaikka kaljaa viinin sijaan), niin varmasti täällä jaksettaisiin siitä pauhata. Mutta kun koulutetut ja sivistyneet ihmiset juovat lasten seurassa niin se on ihan ok.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä on tullut tuo sanonta: juodaan alkoa? Alko on kauppa, josta ostetaan se alkoholi, jota juodaan.

Vierailija
2/7 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Mistä on tullut tuo sanonta: juodaan alkoa? Alko on kauppa, josta ostetaan se alkoholi, jota juodaan."

 

No voi Jeesus :D Tiesin tämän jo lyhentäessäni otsikkoa, että sanomista tulee... Taidan tuntea av:n vähän liian hyvin. Mä en käytä kyseistä sanontaa, mutta saadakseni otsikon riittävän lyhyeksi jouduin tekemään raskaita myönnytyksiä kuten kirjoittamaan alkoholin tilalle alko. Anteeksi! :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voi herranen aika...Miten jaksat...? Lasi tai pari viiniä? Niin mikä on sun pointti? En ymmärrä?

Vierailija
4/7 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

"No voi herranen aika...Miten jaksat...? Lasi tai pari viiniä? Niin mikä on sun pointti? En ymmärrä?"

 

Joo, et selvästikään. Mähän en sanonut, että se viinin juominen olisi väärin. Pointtini oli, että toisten juominen on hyväksytympää kuin toisten.

Vierailija
5/7 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen Johannan alkoholin (jota myydään Alkossa) käyttöhän on siis todella iso ongelma :D. Kauheessa kännissä joka jaksossa, jepjep. :D

Ja vielä, siis siitä juomisen tavastahan se on kiinni, täytyykö vetää överit tai tulla humalaan vai ei, voiko ottaa lasin viiniä ilman että se on yhtään kenellekään mikään issue, ihan sama onko korkeakoulutettu vaiko "wt". 

Vierailija
6/7 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on aivan sama onko koulutetu tai ei, jos juo synttäreiden kunniaksi yhden tai kaksi lasillista. Mutta jos sen jälkeen vedetään kaljakori, niin silloin se menee paheksuttavaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai toisten juominen on hyväksyttävämpää kuin toisten! Jos sivistyneesti juodaan viiniä ruokajuomana, juhlistetaan jotakin skumpalla tai nautitaan järkevästi pari olutta, niin mikä on ongelma? Mutta jos juodaan humalahakuisesti, eikä osata säännöstellä juomia, niin se ei ole enää sivistynyttä/hyväksyttävää lasten seurassa. Minusta kovin hyväksyttävää muutenkaan. Ja kyllähän nää tyypit yleensä erottaa jo kaukaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yhdeksän