Onko sellainen avioliitto mielestäsi parisuhde, jossa seksiä ei ole kuukausiin?
Päätöksen tästä ollessa vain toisen, eikä yhteinen?
Kommentit (70)
Ei. Seksi on se asia, joka erottaa romanttisen suhteen esimerkiksi ystävyydestä, kämppissuhteesta, elämänkumppanuudesta tai kasvatuskumppanuudesta.
Minulle seksittömyys on suhteessa täysi dealbreaker. En tarvitse suhteelta paljoa, ja esimerkiksi yhdessä asuminen ei ole minulle mitenkään välttämätöntä. Mutta mitä oikeasti tarvitsen, sitä ilman en suostu olemaan.
On. Parisuhteeseen kuuluu muutakin kuin seksi.
Vierailija kirjoitti:
On. Parisuhteeseen kuuluu muutakin kuin seksi.
Omenapiirakkaankin kuuluu muutakin kuin omenaa, mutta ilman omenaa kyseessä ei ole omenapiirakka.
En tarvitse enkä halua ketään jakamaan arkea, se sujuu paljon paremmin itsekseni. Haluan jonkun jakamaan vapaa-aikaa ja romantiikkaa ja seksiä. Jos noita asioita ei tapahdu, ei suhteessa olet mitään järkeä minun kannaltani.
Kuinka kauan olette olleet ilman seksiä js mitä olette aiheesta puhuneet?
Ei ole parisuhde ellei ole kyse sairaudesta tms. Jos ei vaan halua eikä mikään auta niin se on zoromnoo
En jäisi suhteeseen, jossa ei ole seksiä kuukausiin. Viikoista tai parista kuukaudesta korkeintaan puhutaan.
On hyvin mahdollista, että ei ole parisuhde myöskään ei seksiä haluavan mielestä. Tilanne on ongelmallinen, jos on lapsia. Suhdetta voisi kutsua myös lastenkasvatussuhteeksi, kun siinä avioliittolupauksessakin korostetaan, että solmimalla liitto lapsille luodaan koti. Vaikka kuinka lupaisi liittoa, niin ei se fyysisesti kestävä liitto lupaamalla muodostu, vaan tarvitaan fyysistä vetovoimaa ja toisen loukkaamattomuutta. Toista ei voi pitää alempiarvoisena kuin itseään. Puolisoa ei voi omistaa. Hän on haluineen yksilö. Haluttomuus sinua kohtaan voi olla menetys myös haluttomalle, sillä hän voi tuntea halua muita kohtaan,kuin sinua. Hän toimisi toisen kanssa, jos kokisi sen oikeudekseen. Liito vääristää ihmissuhteita, on teennäinen kulttuurinen tapa vain, ei realismia.
Sulle on joku mies kertonut. Ton on aika moni muukin kuullut, vaikka kotona peitto heiluu iloisesti.
Nuorena olisin pärjännyt ihan hyvin seksittömässä liitossa ja hoidellut haluni omin käsin. Nyt päälle viisikymppisenä seksihalut ovat ehkä määrällisesti vähentyneet mutta laadullisesti muuttuneet niin että tarvitsen oikeaa miestä eikä enää riitä pelkkä paineiden purkaminen.
On monia syitä miksi seksiä ei ehkä ole pitkällä aikavälillä. Kyllä minulla parisuhde pysyy parisuhteena, vaikka toinen makais sairaalassa jalka paketissa tai jotain muuta. Suhteeseen tietysti kuuluu vastavuoroisuus, mutta jos suhteessa on toinen taju kankaalla määrittelemättömän ajan, ei sen suhteen kuulu heti kasaan kuivua. Mikäs se sellainen suhde on että heti luovuttaa.
Ja enemmän a-seksuaali osapuoli voi kaivata vaikka 10 kertaa läheisyyttä ja ihokontaktia ja vasta sen jälkeen maistuu seksi.
Ei ole.
En ole kiinnostunut kämppissuhteesta vaikka olisi kuinka kivaa tehdä yhdessä ruokaa tai ajaa työmatkat samalla autolla, pestä kalsarit samassa koneessa tai seurata Frendejä yhteisellä sohvalla. Jos toinen on sairauden takia kyvytön se on eri juttu, silloin sairaus määrittelee suhteen - ei toinen osapuoli ilman yhteistä päätöstä.
Terveiden ja täyspäisten ihmisten parisuhteen tekee se että joku halaa ja haluaa. Rakastelee ja suutelee, vetää lusikkaan aamuyöllä. Silittää poskea ja rutistaa niin että tuntuu.
Jos toinen kyllästyy läheisyyteen ja pitkän kaavan mukaan rakasteluun ja haluaa vain pikapanoja, niin eipä ihme että toiselta loppuu halut. Siihen päälle epäreilu työnjako perheessä.
Ei ole, kyllä nussimista pitää olla päivittäin.
Mummo ja vaari harrastivat seksiä nuorina villillä 1950-luvulla. Ne ajat ovat menneet. Tulkaa nykyaikaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
On. Parisuhteeseen kuuluu muutakin kuin seksi.
Omenapiirakkaankin kuuluu muutakin kuin omenaa, mutta ilman omenaa kyseessä ei ole omenapiirakka.
Se on PARIsuhde, johon tarvitaan KAKSI ihmistä.
Kyseessä ei siis ole SEKSIsuhde.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
On. Parisuhteeseen kuuluu muutakin kuin seksi.
Omenapiirakkaankin kuuluu muutakin kuin omenaa, mutta ilman omenaa kyseessä ei ole omenapiirakka.
Se on PARIsuhde, johon tarvitaan KAKSI ihmistä.
Kyseessä ei siis ole SEKSIsuhde.
Esimerkin tarkoitus oli havainnollistaa sitä, että parisuhde vaatii seksiä ollakseen parisuhde siitäkin huolimatta, että parisuhde vaatii muutakin. Pahoittelen, jos esimerkki oli liian vaikea sinulle.
Tarvitsen parisuhteelta vain noin viittä asiaa, joista säännöllinen, hyvä ja pervo seksi on yksi. Jos toinen ei enää kykene tai halua sellaista kanssani harrastaa, sitten kiitetään toista yhteisistä kokemuksistani ja jatketaan eri teitä tai tilanteesta riippuen hyvinä ystävinä. Ei parisuhteista sen kummempaa draamaa kannata leipoa. Ne ovat kuitenkin vain kivaa lisäarvoa elämään.
Kyllä, mikäli se tyytymätön ei halua eroa.