Korvaukset ja ulosotto
Hei! Äitini kuoli tapaturmaisesti ja hänellä oli sen varalta vakuutus. Olen saamassa nyt kertakorvausya vakuutusyhtiöltä. Voikohan ulosotto viedä sen? Minulla on sellainen käsitys, että tälläisiä korvauksia ei saisi viedä, kun kyseessä on ihmisen henki.
Kommentit (13)
Eikö kannattaisi lyhentää velkaa pois hautajaiskulujen jne jälkeen? Osanotto suruun!
En tiedä, mutta minä ainakin käyttäisin nuo rahat niihin velkojen lyhennykseen, helpottaisi elämää kummasti.
On aivan mahdollista että ulosotto sen vie. Kyse ei ole sinun hengestäsi vaan rahallisesta etuudesta jonka saat. Kannattaa ihmeessä selvittää asia etukäteen.
Tottakai aijon lyhentää velkaa, Kysyinkin nyt, että viekö ulosotto korvaukset suoraan.
Kiitos osanotosta, kamala tapahtuma. :(
Ja siis on olemassa laki, että kivusta, särystä, pysyvästä haitasta korvauksia ei uo saa viedä.
-Ap
Kyllä voi viedä ja jättää tilille reilun 1000 euroa. Maksa osa sinne ulosottoon ja loput "sukanvarteen". Pankissa rahat ei ole ollenkaan turvassa ulosotolta.
Jos tuollainen laki on, ei se nyt sinua koske. Sinun kohdallasi tuo lasketaan perinnöksi, ei tapaturmakorvaukseksi.
Vierailija kirjoitti:
Tottakai aijon lyhentää velkaa, Kysyinkin nyt, että viekö ulosotto korvaukset suoraan.
Kiitos osanotosta, kamala tapahtuma. :(
Ja siis on olemassa laki, että kivusta, särystä, pysyvästä haitasta korvauksia ei uo saa viedä.
-Ap
Mutta eihän toisen kuolema sinulle aiheuta kipua, särkyä, tuskin pysyvää haittakaan?
Tottakai se aiheuttaa pysyvää haittaa ja kärsimystä. Olen menettänyt minulle maailman tärkeimmän ihmisen. Haluaisin käyttää rahoja hautajaiskuluihin ja toki maksaa itse velkoja. Eikö kenelläkään ole omakohtaista kokemusta?
Kyllä saat niitä hautajaiskuluihin käyttää.
Kyllä vie, käsityksesi on väärä. Kuolinpesä voi maksaa kohtuulliset hautauskulut, mutta siitä yli jäävän sinun osuutesi vie vouti. Se on perintöä. Osuus oli ennen vanhaan tiettyyn rajaan saakka verotonta, mutta ei ulosotosta vapaata.
Setäni kuoli, isäni on kuollut aiemmin. Yksi sedän lapsista eli serkkuni on ulosotossa. Sinne meni osuus sedän henkivakuutuksesta ja myöhemmin myös osuus mummin perinnöstä, mummi kuoli poikiensa jälkeen.
Soita ulosottomiehelle ja kysy. Luulisin, että kaikista tuloista voidaan ulosmitata, lukuunottamatta minimi toimeentolotukea. Perinnöt yms ovat ulosottokelpoista tuloa. Sinulla on velkaa ja jos saat tuloja, niin kaiken järjen mukaan tuloista otetaan osa velkojesi maksuun.
Juurikin näin, niin kauan kun rahat kuuluvat kuolinpesälle, ei vouti niihin pääse käsiksi. Maksat sillä hautajaiskulut, mutta sen jälkeen kun rahat siirtyvät tilillesi, voi niitä vouti ulosmitata.
Kenen henki?