Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huono parisuhde ja ihastus toiseen mieheen

Vierailija
10.02.2019 |

Ollaan seurusteltu poikaystäväni kanssa vähän reilu vuosi, itse 20-vuotias ja poikaystävä vuoden vanhempi. Jo pitkään tässä suhteessa on häirinnyt se, että en koe saavani tarpeeksi huomiota.

Nykyään tuntuu, että poikaystävä on mieluummin kavereidensa kuin mun kanssa. Inhoan sitä kun joka viikonloppu melkein joka viikonloppu pitää päästä ryyppäämään ja sitten tullaan kännissä kotiin. Pahimmassa tapauksessa vielä useampi kaveri mukana.

Ei hellyyttä, ei kehuja. Tai no, hellyyttä saan ehkä silloin kun herra haluaa seksiä. Muuten se on ns. välttämätön paha.

Ilmeisesti pitää minua itsestään selvyytenä. Jos yritän ehdottaa jotain yhteistä tekemistä ja kertoa kokevani yksinäisyyttä, poikaystävä vain suuttuu. Vielä vähemmän hän sietää sitä jos itken tai kerron pahasta olosta. Mielestäni parisuhteeseen kuuluu vastavuoroisuus ja toisen kohtaaminen. Nyt ne eivät toteudu.

Omat seksihalutkin ovat alkaneet hiipiä enkä tunne itseäni haluttavaksi, kun minkäänlaista arvostusta ja henkistä yhteyttä ei sängyn ulkopuolella ole. Sitten olen poikaystävän mielestä frigidi, pihtari ja ties mitä. Pahimmassa tapauksessa haukutaan jopa lutkaksi tai huoraksi.

Sitten asiat mutkistuivat entisestään kun tutustuin jokin aika sitten erääseen ihanaan mieheen. Mies on 35-vuotias ja tapasin hänet erään yhteisen tuttumme kautta. Tiedän että kuulostaa hullulta, mutta ihastuin välittömästi. Meistä tuli nopeasti hyviä ystäviä.

En saa tuota miestä enää mielestäni. Hänen kanssaan on todella helppo ja turvallinen olla, olemme jutelleet paljon syvällisiä asioita ja ensimmäistä kertaa koen että joku oikeasti ymmärtää. Kotona poikaystävän kanssa ollessakin ajatukset karkaavat tähän mieheen ja huomaan haaveilevani hänestä.

Mieskin on selvästi kiinnostunut (soittelee usein ja haluaa viettää paljon aikaa kanssani) mutta ei ole tehnyt asialle sen enempää koska tietää että olen parisuhteessa.

Mitä ihmettä teen? En haluaisi satuttaa poikaystävääni, mutta ei tämä voi jatkua näinkään.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikis asialla.

Vierailija
2/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin no, kannattaa miettiä, että 20-vuotiaalla ja 35-vuotiaalla saattaa olla aikalailla erilaiset ajatusmaailmat ja erilaiset elämäntilanteet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei 35v aikuinen mies halua elämäänsä jotain teiniä. Se on vailla tasan sitä yhtä asiaa.

Nuorekas nainen on kaikkien miesten suosiossa, varsinkin lasten tekoon. Vain yhteiskunnan odotukset saavat miehen tyytymään vanhempaan naiseen.

Vierailija
4/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätät molemmat miehet taaksesi ja etsit laadukkaampaa ikäistäsi seuraa.

Vierailija
5/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jätät molemmat miehet taaksesi ja etsit laadukkaampaa ikäistäsi seuraa.

Rakkaus ei aina katso ikää.

Vierailija
6/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä sun kannattaisi lempata tuo nykyinen, koska eihän tuosta mitään tule ja antaa tuon 35:senkin olla omissa oloissaan, koska ei tuostakaan tule seksisuhdetta kummenpaa. Jos tämä kuulostaa karulta niin mietipä aikoja eteenpäin, kun sulla on 15 vanhempi mies. Kun sulla on aikaa ja energiaa vaikka mihin niin sulla on vanhus kaverina, joka ei enää jaksa eikä pysty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä jos unohtaisit molemmat miehet ja asuisit yksin ja opettelisit seisomaan omin jaloin ihan ensimmäiseksi.

Vierailija
8/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyinen parisuhteesi on ilmiselvä iljetys ja perustuu siihen että sinua käytetään hyväksi.

35 v. setämiehen suhteen en ryhdy neuvomaan suuntaan tai toiseen. Varmistu kuitenkin ettet käytä setämiestä syynä livahtaa nykyisestä kurjasta suhteesta.

Parempi olisi irtautua nykyisestä kuviosta ja sitten miettiä tilannettaan rauhassa. (Neuvoin kuitenkin, prkl).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei parikymppisestä tyttösestä ole vakavaan oikeaan parisuhteeseen saati sitoutumaan. Ole mieluummin yksin.

Vierailija
10/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempi mies haluaa vain seksiä teiniltä. Tuollainen suhde ei voi olla aitoa rakkautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Egon boostausta mieheltä ja on kiva kertoa kavereille kun on nuorempi nainen jne. Ei näe asioita sinun silmisi ollenkaan eli luultavasti pitää tuntemuksiasi ja niistä kertomista vain turhana narinana. Ota aikaa itsellesi ja tee itsellesi tärkeitä juttuja. Tsempit!

Vierailija
12/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä ketju todistaa hyvin sen, minkä takia se 35-vuotias mies voi ihan hyvin olla kiinnostunut sinusta. Jos vaihtoehtona on kyynistynyt kolmi-nelikymppinen nainen, joka haukkuu häntä nuoremmat naiset huorriksi ja 35-vuotiaat setämiehiksi, niin ei tarvitse kahta kertaa miettiä, kumpi on parempaa seuraa - ja ihan housut jalassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
10.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätin miesystäväni tällaisen samanlaisessa tilanteessa. Toinen mies lupasi kuun taivaalta jne. Kun erodin aivan samantien lakkasin kiinnostamasta, ei halunnutkaan mitään niin vakavaa. Vaan katsella "rauhassa". Viestejä tuli harvoin, ei soitellut, ei nähty ja siihen se sit jäi. Mitä voi sanoa, tyhmä nainen olin ja nykyään en usko ihan kaikkea mitä miehet selittää.