Mielipiteitä!? Huoltajuusasiaa.
Poikani 15v asuu isänsä luona 400km päässä minusta. Hän pääsee peruskoulusta nyt tänä keväänä ja on hakenut kouluun tänne meidän luoksemme. Koulu on sisäoppilaitos ja viikonloput hän olisi enimmäkseen meidän luonamme, tietysti kävisi silloin tällöin isällään, mutta tuskin joka viikonloppu.
Tällä hetkellä meillä on exän kanssa yhteishuoltajuus pojasta ja 5v tyttärestä. Tytärtään isä tapaa hyvin harvoin, nyt pari viikkoa sitten ja edellisen kerran jouluna. Isällä ei riitä aikaa eikä mielenkiintoa tyttäreensä ja äitipuoli vastustaa tapaamisia voimakkaasti. Sen ymmärrän kyllä, perheessä on taapero ja vauva tulossa. Exä on töissä ja koulussa, joten tyttöni jäisi äitipuolen hoidettavaksi.
Haluaisin molempien lasteni yksinhuoltajuuden. Mutta mahtavatko perusteet riittää? Suosiolla exä ei siihen suostu, oikeuteen mennään.
Ne perusteet:
-poika haluaa asua meillä, ei tule isänsä kanssa enää yhtään toimeen
- isä ottaa viinaa kaikki viikonloput, äitipuoli menee silloin sukulaisilleen ja poikani vanhempien luokse tai sitten on yksin kotona.
-pojan tuloina ovat elatusapuni ja lapsilisä ja pelkona on että isä ei anna rahoja lapsen käyttöön vaan vetää ne kurkusta alas niin kuin tähänkin asti.
-isä yrittää pelata ettei poika pääsisi hakemaansa kouluun. Ensin ei suostunut allekirjoittamaan yhteisvalintahakemusta. Allekirjoitti sitten kun uhkasin sosiaalitoimistolla. Nyt ei suostu allekirjoittamaan pojan poissaololappuja. Poika jää luokalleen ilman allekirjoituksia. Se kuullema sopii hänelle. Kyseessä on sentään pojan elämä!! Otin asian hoitaakseni, vaikka etävanhempi olenkin ja soitin opettajalle. Hän lähetti laput minulle ja allekirjoitan ne.
-uskon että exä yrittää vaikeuttaa pojan elämää vielä tästä eteenpäinkin, jos yhteishuoltajuus jatkuu. Saatikka sitten tytön elämää.
Kertokaa miltä vaikuttaa, kiitos!!