Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teillä kotivara

Vierailija
07.02.2019 |

Minulla on elintarvikkeita vettä taskulamppuja ym jos tulee joku katastrofi .

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika surkeet varastot on tällä hetkellä. Ruokaa varmaan löytyis 3 viikoksi.

Vierailija
2/5 |
07.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paristoja ja tulitikkuja saisi olla enemmän. Ruokaakaan ei ole monenlaista, mutta hirveä pakastin puolillaan kyllä. Pärjättäisiin ruoalla pari kuukautta ja ylikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilman muuta. Keittiön kaapit ja pakastin on aika täynnä, mutta sähkökatkoksen pitkittyessä jälkimmäinen sulaisi.  Niitä voisi kynttilänvalossa syödä muutaman päivän. Vettä, vissyä ja kolaa on ehkä kymmenen litraa, jos ei vesi tulisi sisälle saakka. Tosin talvella ei olisi kumpaakaan ongelmaa pakkasen ja lumen ansiosta.

Lamppuihin on paristoja ja yksi veivillä toimiva lamppu, kynttilöistä puhumattakaan. Pitkäaikaisen hädän sattuessa ajaisin mökille. Se pysyy lämpimänä puilla, katolla on aurinkopaneelit, metsästä saa puita, taivaalta vettä, järvestä kalaa, metsästä riistaa, sekä marjoja ja kasvimaalta vihanneksia.

Maalaisten pilkkaamana helsinkiläisenä pärjäisin oikein hyvin.

Vierailija
4/5 |
07.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vettä ei ole tai oikeastaan voisi olla jos vain tulisi laitettua, riittäisi kuukaudeksi, elintarvikkeita arviolta 3 kuukauden ajaksi. 

Vierailija
5/5 |
07.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jonkunlainen kotivara on, parempikin saisi olla. Löytyy tulitikkuja, kynttilöitä, pattereilla toimiva radio ja pattereita, taskulamppuja, trangia ja polttoainetta, säilyviä ruokia joksikin aikaa, vichyä pari 24-pakkausta, muutama litra tavallista vettä, kosteuspyyhkeitäkin joku pieni määrä. Täytynee päivittää varastot lähiaikoina.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yhdeksän