Kuparikierukan poiston jälkeen
Hei!
Olemme mieheni kanssa päättäneet yrittää ensimmäistä lastamme, jonka vuoksi olen menossa poistattamaan kuparikierukan.
Nyt haluaisin kuulla kokemuksia/faktoja, mitä tapahtuu tämän poiston jälkeen/tapahtuuko yhtään mitään?
Koska tilanne on sellainen, että olemme lähdössä lomamatkalle, ja mieheni toive olisi, että tämä kierukka otetaan sitä ennen pois, jotta jos kävisi niin hyvä tuuri että heti tärppää, niin tämä vauva olisi saanut alkunsa siellä lomalla. Tiedän, kuulostaa typerältä, ja tiedän, että ei ole mitään varmuutta että tärppääkö vielä pitkään aikaan, joten siitä asiasta voi jättää kommentoinnin sikseen. Ja siis mietin, että voinko ottaa sen pois paria päivää ennen lähtöä, vai alkaako heti menkat tai tuleeko vuotoa? Koska en haluaisi lomalla mitään menkkoja tai vuotoa.
Myöskään en halua ottaa sitä pois paljoa ennen lomamatkaa, koska aion vielä mahdollisesti viimeisen kerran nauttia lomasta täysin rinnoin ja siihen kuuluu myös alkoholi. Joten en halua sellaista riskiä jos heti tärppäisi, niin en voisi juoda ollenkaan lomalla. Tuskin siitä haittaa on jos kahden viikon loman aikana tulisin raskaaksi ja silti sen aikana juon olutta?
Kommentit (6)
Sikiöllä ei ole missään aiheessa yhteistä verenkiertoa äidin kanssa
Poistosta en muista, oliko sen jälkeen mitään oireita. Ilmeisesti ei, koska en muista. Sen muistan, että kierukka otettiin pois 15. päivä, seuraavan kuun 8. päivä tein positiivisen raskaustestin.
Ei ala menkat jos ne ei muutenkaan ole siinä kohtaa alkamassa. Kuparikierukan aikanahan hormonitoiminta ei muutu mitenkään.
Ja sikiöllä ei ole 4 viikkoon yhteistä verenkiertoa äidin kanssa.