Lue keskustelun säännöt.
Raskaaksi vaikka imettää??
16.05.2006 |
Siis kuinka suuri todennäköisyys on tulla raskaaksi vaikka imettää ja kuukautiset eivät ole alkaneet. (Imetettävä lapsi jo 9kk)
Niin kovasti toivoisimme pientä ikäeroa, mutta en raaski hyvää imetystä lopettaa vain uuden vauvan haaveissa...
Tuleeko silti raskaaksi? Kokemuksia??
Kommentit (2)
Eräs ystäväni on saanut kaikki 3 lastaan siten (ei tietenkään ensimmäistä). Tuli raskaaksi vain 3kk ensimmäisen lapsen syntymästä. Ei todellakaan ollut menkat alkaneet ja täysimetys päällä.
Toisen ja kolmannenkin välillä pieni ikäero, raskautui kun " kakkonen" oli 6kk vanha eikä menkkoja siis.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Yöimetysten lopettaminen saattaa nopeuttaa oman hormonitoiminnan palautumista, ainakin itselläni kävi niin. Kun vähensin yöimetyksiä rajattomasta yhteen, niin menkat alkoi muutaman viikon päästä.
Eli jos vielä imetät yöllä, niin siitä luopuminen voisi suurentaa raskauden mahdollisuutta :)