Alavuden kissakiduttaja - tyypillinen esimerkki maaseudun kissojen kohtelusta
https://fi-fi.facebook.com/elaintiimi/posts/2069509896681663
Törmäsin tälläiseen (en liity yhdistykseen mitenkään). Järkyttävä esimerkki kissojen ulkona pitämisen vaaroista. Kissa ei kuulu vapauteen, ei kaupungissa eikä maaseudulla. Vaaroja on paljon, ja kaikkein pahimpana niistä julmat ihmiset.
Maalla kissojen asema on vielä huonompi kuin kaupungeissa. Milloin ihmiset heräävät siihen, että kissakin on tunteva olento. Rääkkääjiä on kaikkialla.
Kommentit (5)
Me asutaan maalla kaukana kaikesta ja kissa käy päivisin ulkona. Osaa tulla maukumaan ikkunalle kun haluaa takaisin sisään.
Ei kai mikään lemmikki kuulu ulos juoksentelemaan vapaasti? Outoa.
Kissojen kidutus on ihan tavallista viihdettä susirajantakaiselle nuorisolle (varsinkin erääseen lahkoon kuuluville pojille). Tiedän tämän, koska olen sellaiselta metsäsuolta kotoisin ja onneksi paennut sivistyksen pariin heti kun vain pääsin.
Sellaisia ne ovat ne maaseudun "luonnonläheiset" ihmiset.
Pthyi.
Entä porot? Mitä mieltä olet noista? Vasta kuoli meidän pellolle poro, henkihieverissä sinne oli tallustanut.
Up