Ostimme kylpyammeen, naapuri paheksui
Muutimme uuteen asuntoon, eikä tässä ollut kylpyammetta. Niinpä ostimme sellaisen, kun siitä pidämme. Kantaessamme sitä sisään naapuri tuli rapussa vastaan. Katsoi hankintaamme paheksuen ja sanoi, että " Vai sellaisen ympäristön turmelijan olette hankkineet."
Väitti vielä, että kylpyammeet on kiellettyjä taloyhtiössämme, koska kuluttavat niin paljon vettä ja energiaa. Sanoin, että olen kysynyt asiaa isännöitsijältä ja se on ihan ok. Naapuri paineli ulos happaman näköisenä.
Kommentit (15)
Minäkin olen ostanut kylpyammeen. Helpottaa kroonisia kipujani. Kysyin myös isännöitsijältä, joka ei nähnyt siihen mitään estettä. Kivoja kylpyhetkiä sinulle, ap :)
Vitsi kun olis niin iso kylpyhuone että sinne mahtuis amme... Onhan niitä suht pieniäkin, mutta jotenkin vaan ei iske sellainen istuma-amme, pitää päästä kunnolla pitkäkseen lillumaan sinne veteen. Joskus nuorempana oli perheen vuokra-asunnossa amme, siihen oli sitten erikseen sovitut vuorot mulla ja vanhemmilla. Se amme on ainoo mitä siitä kämpästä kaipaan.
Muistan lapsuudesta telkkarista pätkän, jossa poika jätti hanan auki ja samalla jossain Afrikassa järvi kutistui ja kala jäi kuivalle maalle haukkomaan henkeään. Montakohan Afrikan järveä tekin nyt tyhjennätte niihin ammeisiinne!
Kiva kyylä teillä naapurissa. Onhan naapuri varmaan itse autoton, lapseton, lemmikitön, saunaton jne.
Kylpeminen on ihan järkyttävän hintaista. Toivottavasti teillä on jokaisella oma mittari eivätkä naapurit joudu maksamaan kylpyjänne.
Kylpeminen on pahasta, mutta sauna pitää kyllä saada tehtyä joka läävään....
Aiemmissa kodeissani oli kylpyamme, jossa oli ihanaa lämmitellä hyytävän kylminä pakkaspäivinä.
Meillä oli lapsuusajan asunnossa kylpyamme, vanhemmat poisti sen kun eivät enää pystyneet sitä käyttämään lonkkavian takia.
Meillä oli myös kylpyamme ensimmäisessä omistusasunnossa.
Pitkä kuuma suihku vie yhtä paljon vettä kuin amme (n. 15 l/min), tosin ammeessa voi loikoilla paljon kauemmin samalla vesimäärällä.
Vierailija kirjoitti:
Muistan lapsuudesta telkkarista pätkän, jossa poika jätti hanan auki ja samalla jossain Afrikassa järvi kutistui ja kala jäi kuivalle maalle haukkomaan henkeään. Montakohan Afrikan järveä tekin nyt tyhjennätte niihin ammeisiinne!
Titaa taivaalta sataa vettä edelleenkin :)?
Mitenkä se amme sitä vettä/sähköä tuhlaa suihkuun verrattuna? Jos olet keskivertotaatiainen joka käy vähintään kerran vuorokaudessa 10-15 minuutin suihkussa, lorotat viemäriin vähintään sen ammeellisen ellei enemmänkin vettä. Nokkaa voi nostella ja tuhahdella jos vuorokausittainen suihkuttelu jää reilusti alle viiden minuutin.
Voi luoja mikä idioottinaapuri. Ja niin kuin joku sanoikin, aika nopeasti se sama vesimäärä menee suihkussakin.
Meillä on on ollut kylpyamme n. 20 vuotta yhdessä kylpyhuoneista. Olen käynyt siinä ehkä viitisen kertaa.
Uuteen taloomme oli arkkitehti suunnitellut isoon, avoimeen kylpyhuoneeseen ammeen, josta olisi ollut upea merinäköala 180 astetta. En huolinut, poistettiin suunnitelmista. Enkä ole katunut.
Vierailija kirjoitti:
Muistan lapsuudesta telkkarista pätkän, jossa poika jätti hanan auki ja samalla jossain Afrikassa järvi kutistui ja kala jäi kuivalle maalle haukkomaan henkeään. Montakohan Afrikan järveä tekin nyt tyhjennätte niihin ammeisiinne!
Minäkin muistan. Ihmiset vähensivät vedenkulutustaan ja kaupungin vesijohtoverkosto alkoi ruostumaan virtauksen vähetessä. Mainos lopetettiin vähin äänin.
Eikö ole muita kylpy- tai poreammeen ystäviä?
Eikö kukaan muu tykkää kylpemisestä?