Tuttavan lapsi kerää ruokansa roskiksesta, nälkäänsä syö :(
Lapsi on kyllä jo täysi-ikäinen ja asuu Omillaan isossa kaupungissa jossa asunnot on kalliita, eikä opintotuesta jää käteen paljoa.
Oonko väärässä jos ajattelen että vanhemmat on velvollisia tarjoamaan lapsilleen niin paljon rahaa että ei tarvitse dyykata roskiksia?
Vanhemmat kuitenkaan rahoittavat lapsensa vaatehankintoja ja maksavat perheen yhteisiä matkoja, myös tuolle täysi-ikäiselle, oisko kuitenkin fiksumpaa antaa sen Kreetan loman sijaan vaikka muutama kymppi kuussa ruokarahaa..
Kommentit (6)
Roskiksiin kuitenkin laittaa ihmiset kissojen ja koirienkin jätösiä ja muuta saastaista. Kondomit ja muut, hyh.
Älä nyt kun tämä on näillä punavihreillä hampputukilla oikein muotia. Ruoka syödään roskista ja vaatteet kierrätetään kuten kumppanit ja sukupuolet.
Jospa tällä opiskelijalla itsellään on rahankäyttöongelmia eli ne vähät rahat käytetään muuhun kuin ruokaan?
En tiedä vaikka olisit mun tuttava ☺️ mun lapseni dyykkää kauppojen roskiksista ruokansa ehkä 80%:sesti. Kuten monet ikäisensä, rahansa käyttää kaljaan ja röökiin. Jos antaisin enemmän rahaa, se ostaisi enemmän kaljaa :)
Parempaa ravintoa se saa dyykkaamalla päiväysvanhoja tuotteita, kuin että ostaisi nuudeleita ja mikropizzaa. Minä ostan sitten uudet tennarit tai hupparin tarpeeseen, enkä anna käteistä kuin poikkeustapauksessa.
Se on elämäntapa, ei vain pelkkää köyhyyttä. Ja kukapa meistä voi sanoa sen olevan kulutushysteriaa huonompi tapa elää?
Kierrätystä 👍