Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kauheeta kun mua ahdistaa ja pelottaa mennä luennolle... Mitä ihmettä voin tehdä

Vierailija
15.05.2006 |

etten olisi näin hermona? Ensimmäisellä kerralla on pakko olla paikalla, muuten jäisin pois. Mietin että pitäsikö jättää vaan tekemättä koko kurssi..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt ahdistaa kun pitäsi palauttaa itse kirjoitettu teksti joka käsitellään siellä..

Vierailija
2/5 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä anna periksi. Siitä voi tulla kierre. Minäkin pelkään kaikkea julkista. Jos annan jossain pelolle periksi huomaan pikkuhiljaa etten mene minnekkään. Ja sitten on taas kova työ aloittaa kaikki alusta. Ajattele mitä teet sen kurssin jälkeen. Keskity siihen ja vain kävele ovista sisään. Ota vaikka käteesi joku mukavalta tuntuva esine (muisto, kivi, nalle tai ihan mikä tahansa) ja pidä siitä kiinni. Ihan kuin pienenä kun oli unilelu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieraalla kielellä esitelmien pito oli hirveintä, mutta huomasin että niihinkin alkoi jo tottumaan ja helpottui koko ajan.

Vierailija
4/5 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

luentokerrasta vaikka, jos se helpottaa...

Itse jännitin lukiossa ja opiskellessa ihan hirveästi esiintymistä, mutta nyt valmistuttua olen käynyt luennoimassa, ja kas, siihen tottuikin!

enää ei tunnu yhtään hirveältä mennä luokan eteen puhumaan vieraille ihmisille. Kun ei anna itselleen perääntymisvaihtoehtoa vaan pakottaa itsensä paikalle, sitä oppii ja tottuu.

Vierailija
5/5 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohta mun pitää lähteä. Oon ihan kauhuissani. Hemmetti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yhdeksän