Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

ENNÄTYSPYRY JÄI PIENESTÄ KIINNI!

Vierailija
17.01.2019 |

KATSO KUVAT!
Kyllä iltapäivälehdet osaa taas nämä sääuutisoinnit. Ensin sata juttua tulevasta ehkä maailmanhistorian suurimmasta lumimyräkästä. Varmaan peltohiireltäkin kysyttiin, että miten sitä nyt ollaan tähän varauduttu. Ja sitten kun sitä myräkkää ei tullutkaan revitään siitä otsikot.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talvella joskus sataa lunta ja se saattaa haitata liikennettäkin. On se jännä.

Vierailija
2/3 |
17.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Valkoinen kurittaja ohitti jo pääkaupunkiseudun"

- Iltalehti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Je. VR perui eilen ennalta junavuoroja, joten päätin jäädä oikein etätöihin "lumikaaoksen" vuoksi (autolla Helsinkiin ei oikein houkuttanut, yksikin kolari lumiuiskun takia kehillä tai lahdentiellä, niin siinäpä oltaisiin sitten seisty..)

Todellisuudessa uutta lunta näyttäisi olevan noin 10 senttiä, näkyvyys varmaan sakeimman pyryn aikana ollut hetkellisesti heikko, mutta noin muuten aika turhaa melua. Tai ehkä vaan kun on asustellut lapsuutensa talvet tuolla pohjoisemmassa ja oma mielikuva "lumikaaoksesta" alkaa tasolta 40-50 cm uutta lunta ja täysin auraamattomat, katuvalottomat kapeat tiet, niin onhan tämä vähän naurettavaa. No, ollaan nyt sitten etäpäivällä.