Lue keskustelun säännöt.
Apua CV:n tekoon?
16.01.2019 |
Haen pitkästä aikaa uutta työpaikkaa. Edellisessä työssäni viihdyin 7 vuoden ajan, ansioluetteloni on kadonnut tietokoneen vaihdoksen myötä bittiavaruuden uumeniin. Nyt pitäisi tehdä uusi, enkä rehellisesti tiedä, miten.
Minkälaisia ansioluetteloita työnantajat nykyään haluavat? Mitä CV:n pitäisi sisältää? Onko fonteista paras edelleen Times New Roman, vai ovatko sans-serif-fontit nykyaikaisempia? Löytyykö esim. netistä jotain hyvää pohjaa tai vinkkejä?
Haluaisin nopeasti töihin, joten kaikki vinkit ovat tervetulleita.
Kommentit (2)
Netti pullollaan CV-malleja. 2 sivua on sopiva pituus ja kuva kannattaa laittaa. Tuorein työkokemus ensimmäiseksi. Tärkeintä on, että CV on selkeä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Katso vaikka rekryfirmojen sivuilta. Joillain ainakin on melkoisen kattavia ohjeita työnhakijoille.
Oma CV:ni on aika tavallinen. Times New Roman, lihavointia olen käyttänyt jonkin verran. Ensin työkokemus (firman nimi, titteli, tärkeimmät työtehtävät lueteltuina), sitten opiskelut, atk-taidot (tai ilmeisesti nykyisin pitää sanoa IT-taidot), kielitaito, muut.
Käytä omaa harkintaa kuinka tarkkaan mainitset päivämäärät. Minulla on päivän tarkkuudella pari viimeisintä työpaikkaa, opiskeluista vain vuodet.