Birdbox: elokuva siitä, kun velasta tulee äiti (varo spoilereita!)
Katsoin eilen tuon hehkutetun birdbox elokuvan ja enempää spoilaamatta, sehän oli tarina velasta, joka lopussa tajusi haluavansa olla äiti. Hienosti kätketty kauhuleffaan ajankohtainen aihe synnytystalkoista. Miten muut olette leffaa tulkinneet?
Kommentit (9)
Leffa ole kauhua nähnytkään. Täysin tyhjänpäiväinen ylipitkä sepustus.
Siinä elokuvassa ei ollut muuta hyvää kuin Sandra Bullock ja John Malkovich. Juoni oli ns. kauhun osalta ihan pafka.
Eihän se mikään vela ollut kun oli jo alussa vapaaehtoisesti raskaana. Nimittäin todelliset velat eivät päästä itseään raskaaksi (kuin vahingossa korkeintaan) ja juoksevat asian paljastuttua heti hankkimaan abortin.
Juu, Sipilän Juha soitteli Hollywoodiin, että tehkääs tällainen elokuva.
Vierailija kirjoitti:
Juu, Sipilän Juha soitteli Hollywoodiin, että tehkääs tällainen elokuva.
Rinne se talkoita halusi ja siksi soitti jo vuosia sitten kirjailijalle että tätä tarvitaan.
Ihan vapaaehtoisestihan se yhtä lasta oli synnyttämässä, mutta meni vähän monimutkaisemmaksi kun kuvaan tuli ihmiskunnan tuhoa sun muuta.
Odotin paljon parempaa leffaa, raivostuttavan epälooginen (miksi se muka ei pääse sisälle taloon näyttäytymään?) ja epäpelottava kauhuelementti aiheutti pettymyksen.
Jännintä leffassa oli kun joutu jännittään että koska tässä tapahtuu jotain :D
Ei vaan hänestä tuli pakon edessä äiti. Velatkin on ihan tavallisia ihmisiä jotka kykenevät välittämään muista.