Jos pesenkin vedellä vaatteen jolta kielletty vesipesu.kerro kokemuksia?
En halua maksaa kem.pesusta, meneekö vaate pilalle vedessä?
Kommentit (14)
Olen pessyt 2 takkia. Pikapesu ja 30 astetta. Ei käynyt kuinkaan paitsi tuli kuitenkin puhdasta ja raikasta.
Pesin kemiallista pesua vaatineen välikausitakin pesukoneessa, matalin lämpötila eikä linkousta -> kesti hyvin, ei mennyt rikki ja tuli puhtaaksi.
Kokeile. Itse olen pessyt monta vaatetta joissa vesipesu kielletty, eikä vaatteelle ole tapahtunut sen kummempaa, kuin ollut pesun jälkeen puhdas.
Kyllä se aika usein menee. Riippuu materiaalista, mutta voi esim. kutistua tai menettää muotonsa.
Ainakin, jos vaate on vuorillinen, voi vuori reagoida eri tavalla veteen, kuin päälliskangas ja tulos on liian isolta vaikuttava vuori. Mutta voi onnistua ihan ongelmittakin.
Jos se on sekoitekangasta, niin sekoitteessa olevat kuidut saattavat käyttäytyä vesipesussa toisistaan poikkeavalla tavalla. Kokeilepa niin, että katso mitä sekoitetta se on, ja googleta juuri sen sekoituksen pesukokemuksia.
Mulla on viskoosi-polyesteri-sekoituksesta tehty vanha bleiseri, jossa selvästi määrätään kemiallinen pesu ja kielletään vesipesu, mutta kun netissä oli pääosin hyviä kokemuksia tuon sekoitteenvesipesusta eikä olisi ollut katastrofi jos bleiseri olisi mennyt pilalle, niin kokeilin villapesua 30 asteessa linkoamatta, ja hyvin meni. Venyttelin bleiseriä kuosiinsa kuivumisen aikana varuilta, mutta ei se ollut muuttuneen näköinen koneesta nostettuakaan.
Olen pessyt kaikki villakangastakkini pikaohjelmalla ja matalassa lämpötilassa. Lopputulemana puhdas ja raikas ja kuosinsa sekä kokonsa (myös vuorikankaan osalta) säilyttänyt vaate. Toki veisin pesulaan mikäli kyse olisi satoja euroja maksaneesta designer-takista, mutta ketjumyymälöiden "halpiksilla" ei ole niin väliä.
Pesen kaikki vesipesu kielletty vaatteeni aina itse tavallisella hienopesuohjelmalla 30-40 asteen lämmössä. Linko kannattaa säätää mahdollisimman alhaiselle kierroslukemalle myös.
Yksikään ei ole kärsinyt ja rahaa on säästynyt pesulakuluissa.
Silkkiä voi pestä mutta jos on erivärillinen niin voi valuttaa värit/ kuviot pilalle. Viimeinen huuhtelu täysin kylmällä ja etikan käyttö myös viimeisessä huuhtelussa säilyttää värit. Ei kuumaa pesua muutenkaan ja ei linkousta ja jättää vedet koneeseen, eli vain veden poisto ja nosta märkänä tippuvana roikkumaan henkarille. Suorista samalla niin kuivuu suoraksi ilman ryppyjä.
Vein takavuosina kalliin kangastakin kuivapesulaan, se tuli sieltä ihan surkean näköisenä takaisin. Jotenkin läiskäisen ja haalistuneen oloisena. Kun seuraavan kerran oli aika pestä pesin 30 asteessa hienopesussa enkä huomannut mitään eroa.
Ei ole tapahtunut mitään kun olen riskin ottanut muutaman vaatteen kanssa. Varovaiseen pesuun tai käsinpesu ohjelmaan olen laittanut.
Olen pessyt ei konepestäviä sohvanpäällisiä koneessa itse. Toki maltillisessa lämpötilassa ja niille ei käynyt mitään, muuta kuin, että tulivat puhtaaksi.
Voi mennä tai sitten ei.