Jouluvalmistelut 2019 OFFICIAL
Tästä aiheesta ei ole vielä ketjua vaikka nyt on jo hyvä aloittaa tulevan joulun valmistelut.
Olen pessyt ja silittänyt joululiinani. Olen saanut ilmaiseksi kangaskaupasta niitä pahvirullia, joiden ympärille kankaat kiedotaan. Olen laittanut silitetyt pöytäliinat rullalle ja muovin rullan päälle.
Olen laittanut joulukoristeet omaan laatikkoonsa odottamaan ensi joulua.
Joululaatikoita on vielä pakastimessa mutta ne tulevat syötyä muun ruoan lisäkkeenä jo ennen kevättä. Niitä voi vaikka viipaloida ja laittaa leipien päälle kun tekee uunivoileipiä. Porkkanalaatikosta voi tehdä kasvispihvejä kun sekoittaa oliivisilppua, fetaa ja kananmunan porkkanalaatikkoon.
Muuten olen kyllä katsellut alennusmyynnistä joulutavaroita mutta meillä ovat jo kaikki joulukoristeet ja joulusisustustuotteet eli en ala ostamaan uusia. Jouluaiheisia keittiöpyyhkeitä olen ostanut koska annan mielelläni joululahjaksi kotitekoista hapanlimppua ja käärin sen mielelläni pestyyn kauniiseen pyyhkeeseen. Hapanleivän juurta on jatkuvasti jääkaapissa koska leivon sitä joka viikko ja säästän siten rahaa seuraavan joulun ruokia ja lahjoja varten.
Pidetään tätä ketjua hengissä ettei joulu pääsisi yllättämään ketään tänä vuonna.
Kommentit (3)
Nainenvm83 kirjoitti:
No, mulla on jo iso läjä ensi joulun lahjojs ostettuna kaapissa. Alennusmyynneistä valmiiksi ostamalla säästä helkutin pitkän pennin. Tosi on että mitä nätimmin malttaa jouluvalot, koristeet ja liinat säilöä, sitä mukavampi ne on marraskuussa kaivaa esille.
Suurimman vaivan tie ei ole kaikista mukavin. Siksi on fiksua laittaa joulukamat nyt siistinä ja valmiiksi silitettyinä omille paikoilleen. Minä ostin alennuksesta joulukuvioisia pahvilaatikoita, jonne voin laittaa joulutavaroita ja liinavaatteita.
Lahjoja en ole vielä osannut ostaa mutta tänä vuonna aion kyllä olla tarkempi kaikkien jouluruoka-ainestarjousten suhteen ja tehdä laatikot vähintään paistovalmiiksi pakastimeen hyvissä ajoin. Niihin ei tarvi tunkea rasvaa ennen kuin ne ovat uunissa paistumassa syötäviksi.
Meillä on joka jouluna kokeiltu aina jotain uutta ja tänä vuonna härkäpapurouheella terästetty lanttulaatikko teki kauppansa. Olen siksi tehnyt jouluruokaresepteille sähköpostiosoitteen ja laitan reseptit sinne ettei tarvi etsiä vihkoa tms ku tekee laatikoita.
Joululahjoja en osaa oikein ostaa vaikka kivoja kynttilöitä jne saisi nyt halvalla. Ihmisten maku voi muuttua todella nopeasti ja siksi en uskalla ostaa lahjoja varastoon.
Tänään katselin joulualennustuotteita nettikaupoista. Kovin on vaikeaa keksiä joululahjoja jo nyt kun ei tiedä ollenkaan mitä toiset haluavat. Toki punaista pitsiä rakastavalle rintavalle olisi nyt tarjolla Kappahlin nettikaupassa edullisesti liivejä ja alushousuja.
Minä en tiedä edes mieheni alushousukokoa enkä ole muutenkaan ostanut hänelle kalsareita eli ei onnistu alusvaatteiden ostaminen joululahjaksi jo nyt vaikka tietäisikin toisen kokonumerot. Tiedä häntä sitten, mitä paras kaverini ajattelisi jos muistaisin häntä punaisilla pitsialusvaatteilla jouluna 🤔?
No, mulla on jo iso läjä ensi joulun lahjojs ostettuna kaapissa. Alennusmyynneistä valmiiksi ostamalla säästä helkutin pitkän pennin. Tosi on että mitä nätimmin malttaa jouluvalot, koristeet ja liinat säilöä, sitä mukavampi ne on marraskuussa kaivaa esille.